Webinar „Smog a zdrowie” z miasta, które problem zna od wielu lat [NAGRANIE]

872
0
Podziel się:
smog a zdrowie

W środę 20 kwietnia od 18:30 do 20:00 odbył się webinar pod nazwą „Smog a zdrowie”. Eksperci odwiedzili miasto, które od wielu lat zmaga się z problemem niskiej emisji. Organizatorami wydarzenia byli HEAL Polska oraz Pszczyński Alarm Smogowy. Prelegentami byli dr n. med. Piotr Dąbrowiecki oraz dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka, a spotkanie poprowadziła Weronika Michalak, dyrektorka HEAL Polska. Nagranie z wydarzenia, którego patronem medialnym był SmogLab prezentujemy poniżej.

Webinar „Smog a zdrowie” adresowany jest nie tylko do środowiska medycznego. Cenne informacje mogą zdobyć samorządowcy, działacze, a także wszyscy zainteresowani tematyką czystego powietrza. Zebranych gości przywitał dr n. med. Marcin Lesniewski, były dyrektor Szpitala w Pszczynie. Podczas webinaru wysłuchaliśmy prelekcji autorytetów z dziedziny pulmonologii oraz alergologii. Zaproszeni goście są członkami kampanii „Lekarze Dla Klimatu”. Jest to ogólnopolski projekt zrzeszający pracowników medycznych oraz ekspertów w celu ochrony zdrowia. Po wystąpieniach ekspertów nastąpiła dyskusja z możliwością zadawania pytań.

Zapis Webinaru „Smog a zdrowie”

Dlaczego Pszczyna?

Pszczyna od lat boryka się z problemem niskiej emisji będącej wynikiem ogrzewania gospodarstw domowych. W gminie dominuje zabudowa jednorodzinna, gdzie ogrzewa się za pomocą starych nieefektywnych urządzeń grzewczych na niskiej jakości paliwa stałe. Nie pomaga także położenie Pszczyny w w kotlinie Oświęcimskiej. Naturalna niecka oznacza duży napływ zanieczyszczeń z sąsiadujących miejscowości. Podczas bezwietrznej pogody oznacza to kumulację zanieczyszczeń. Pszczyna od kilku lat jest niekwestionowanym liderem rankingów smogowych w Polsce oraz Europie.

Wg rankingów Polskiego Alarmu Smogowego w latach 2018, 2019 zajęła I miejsce pod względem największej liczby dni z przekroczeniem średniodobowym pyłu PM10. Rok później zajęła II miejsce w dwóch kategoriach. Zarówno z najwyższym średniorocznym stężeniem pyłu PM10 oraz największej liczby dni z przekroczeniem średniodobowym pyłu PM10. Z kolei wg statystyk WHO w 2016 roku zajęła II miejsce wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej. W roku 2018 w tym samym zestawieniu zajęła IV miejsce. Biorąc pod uwagę wyniki statystyk Pszczyna pod względem jakości powietrza jest jedną z najgorszych miejscowości do życia zarówno w Polsce jak i w Europie.


W ramach kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” w Pszczynie już dwukrotnie podczas zeszłorocznego i tegorocznego sezonu grzewczego pojawiła się mobilna instalacja przedstawiająca model ludzkich płuc. Pomimo wyjątkowo wietrznej pogody po dwóch tygodniach biała tkanina pokrywająca płuca zabarwiła się na szaro. Akcja służy uświadomieniu mieszkańcom i decydentom skali i wagi problemu. Mieszkańcy obserwując każdego dnia, jak płuca zmieniają kolor, zaczynają rozumieć, że jakość powietrza ma znaczenie, a zanieczyszczenia, którymi oddychamy mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Pszczyński Alarm Smogowy na rzecz czystego powietrza

Pszczyński Alarm Smogowy jest członkiem Polskiego Alarmu Smogowego. Stowarzyszenie od kliku lat aktywnie działa na rzecz poprawy jakości powietrza. Członkowie organizacji są zdania, że poziom świadomości mieszkańców Śląska na temat skutków zdrowotnych niskiej emisji jest wciąż niezadowalający. Dlatego ich celem jest kładzienie nacisku na edukację i uwrażliwienie na tematykę zanieczyszczenia powietrza oraz jego wpływu na zdrowie.

Czytaj również: Najbardziej zanieczyszczone miejscowości w Polsce. Jeden lider w trzech kategoriach

Podziel się: