Udostępnij

Smog był zawsze, czyli o tym jak kiedyś nie myto rąk, a wodę czerpano z kanałów

22.02.2017

Dużo się ostatnio mówi o tym, że smog był zawsze, więc nie ma powodu do podnoszenia wrzawy.

Przy okazji zadając pytanie „kto stoi za tymi”, którzy teraz o nim mówią?

Wszystko to przypomina mi dwie historie, które bardzo lubię, bo pokazują jak ten świat jest urządzony. A że je bardzo lubię, to w wielkim skrócie opowiem wam obie.

Pierwsza z nich to historia Ignaca Semmelweisa. Wykształconego w Wiedniu lekarza, który jest dziś patronem przynajmniej jednej ulicy w każdym węgierskim mieście i zwykle jest to ulica z kategorii tych najważniejszych. Zanim jednak został patronem ulicy w każdym węgierskim mieście, był pacjentem szpitala psychiatrycznego. Trafił tam z powodu swojego odkrycia, które uznano za absurdalne i zupełnie niepotrzebne. – Nigdy się tak nie robiło – mówili ludzie, którzy uznali go za swojego wroga, bo chciał coś robić inaczej, niż oni robili „od zawsze”.

Co takiego odkrył Ignac Semmelweis, zapytacie. Odpowiadam: mycie rąk. Poważnie.

Druga z nich to bliźniaczo podobna historia Johna Snow. Ten mieszkaniec XIX-wiecznego Londynu uchodzi za jednego z ojców współczesnej epidemiologii. Jednak za życia nie cieszył się poważaniem. Jego odkrycie spowodowało nawet, że został zaszczuty jako człowiek, który coś sobie wymyślił i głosi bzdury. Nagonka była tak wielka, że zmarł na wylew w wieku 45 lat. Ludzie, którzy go znali, zgodnie obwinili stres. Co takiego odkrył Snow, zapytacie? Snow odkrył, że za londyńskie epidemie cholery (te w XIX wieku nawiedzały miasto z wielką regularnością, zabijając za każdym razem dziesiątki tysięcy ludzi) odpowiada woda skażona ściekami. Przeprowadził jasne i czytelne analizy umieralności w różnych rejonach miasta, i – wydawałoby się – dowiódł tego ponad wszelką wątpliwość. Tylko, że niewielu mu wierzyło. – Wiadomo, że choroby są wywoływane przez miazmaty – mówiono i nic nie robiono. Że miał rację, okazało się, kiedy już po jego śmierci przebudowano londyński system wodociągów i kanalizacji w taki sposób, by wodę pitną rozdzielić od ścieków i epidemie przestały nawiedzać miasto. A kolejne metropolie zaczęły kopiować system wprowadzony w brytyjskiej stolicy.

Kiedy czytelnicy British Medical Journal w 2007 roku wybierali najważniejsze odkrycia medyczne w historii, „higiena komunalna” zajęła pierwsze miejsce. Nie ma się co dziwić, bo liczbę ludzi, których uratowała przed przedwczesną śmiercią, liczy się w setkach milionów lub raczej w miliardach.

A – pomyślcie – kiedyś jej nie było. I gdybyśmy mieli kierować się radami ludzi takich jak ci, którzy twierdzą, że smog nie jest problemem, bo „jest od zawsze”, nadal pilibyśmy rozrzedzony ściek.

Na koniec dodałbym jeszcze, że moim zdaniem powinni oni pójść o krok dalej i może nie tylko bronić tego, co „było od zawsze”, ale także to przywracać. Na myśl przychodzi mi – skoro już tam byliśmy – Londyn. Tam „od zawsze” była „mgła gęsta jak zupa z groszku”. Ale już jej nie ma. Trzeba powiedzieć londyńczykom, że powinni coś zrobić, żeby wróciła.

Fot. Luke Jones/Flickr.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.