Udostępnij

Smog fatalnie wpływa na jakość snu i wydłuża czas zasypiania

08.11.2017

To, że codziennie wdychamy pyły i inne zanieczyszczenia, powoduje problemy ze snem – tak twierdzą naukowcy z University of Washington. Według ich badań, im bardziej zanieczyszczone jest nasze środowisko, tym gorsza jest wydajność snu. To z kolei może mieć fatalne skutki dla zdrowia w ogóle.
– Nos, zatoki i gardło są podrażnione dwutlenkiem azotu i cząstkami pyłu PM 2,5, co może powodować zarówno zaburzenia snu, jak i choroby dróg oddechowych – mówi współautorka badań, Martha Billings.
Dodaje, że ponadto zanieczyszczenia, które dostają się do krwi, oddziałują na mózg i jednocześnie na regulację oddychania. To może mieć bardzo niekorzystne skutki dla zdrowia.
Badania opierają się na pięcioletnim pomiarze stężeń pyłów i dwutlenku azotu w sześciu amerykańskich miastach – w tym na pomiarze zanieczyszczeń w pobliżu domów 1863 uczestników. Samym mieszkańcom założono na nadgarstki specjalne urządzenia, które przez tydzień mierzyły jakość ich snu. System pozwalał sprawdzić, ile czasu uczestnik spędzał śpiąc, a jak długo był aktywny.
Później naukowcy podzielili badanych na grupy – od tych, którzy mają najlepszą wydajność snu (93 proc.) do tych, którzy mają najgorszą (88 proc.). Porównali to z poziomami zanieczyszczeń w ich otoczeniu.
Okazało się, że dwutlenek azotu zwiększył prawdopodobieństwo złego snu o 60 proc., a PM 2,5 o 50 proc. Wysokie stężenia smogu wydłużały także czas zasypiania.
Oczywiście, do zanieczyszczeń dołączono także inne czynniki ryzyka – palenie papierosów, wiek czy bezdech senny. U osób, które nie dość, że są narażone na ekspozycję na pyły, do tego palą, są starsze i cierpią na bezdech, wyniki wydajności snu były najgorsze.
Naukowcy podkreślają też, że obecność pyłów w otoczeniu nie jest jedynym powodem problemów z odpowiednim wypoczynkiem. Wpływają na niego także inne uwarunkowania, takie jak mieszkanie w centrum miasta i narażenie na hałasy dochodzące zza okien.
Wyniki zostały przedstawione na corocznej konferencji organizowanej przez American Thoracic Society.
Obecni tam naukowcy podkreślali, że takie skutki ekspozycji na smog nie są wielką niespodzianką.
– Poprzednie badania udowadniały, że dwutlenek azotu i pyły mają wpływ na różne funkcje biochemiczne i fizjologiczne w naszych organizmach, a także na hospitalizacje i śmiertelność. Nie należy się więc dziwić, że wpływają także na jakość naszego snu – powiedział „The Guardian” Roy Harrison z Uniwersytetu Birmingham.
Fot. Andrew Roberts/Flickr. Licencja CC.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.