O tym, że długofalowe narażenie na zanieczyszczenia powietrza stopniowo pogarsza stan zdrowia, w różnych aspektach, pisano już wiele. Naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu King’s College London zwracają uwagę na znacznie bliższe ryzyko: z opublikowanego przez nich raportu wynika, że przy złej jakości powietrza notowanych jest więcej przypadków zawałów serca, udarów mózgu i ostrych ataków astmy.
Zespół badawczy z King’s College London opublikował w poniedziałek wstępne wnioski ze swoich badań dotyczących wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Przeanalizowane zostały dane pochodzące z Londynu, Birmingham, Bristolu, Derby, Liverpoolu, Manchesteru, Nottingham, Oxfordu i Southampton. W oparciu o statystyki wezwań pogotowania ratunkowego we wspomnianych miastach stwierdzono, że w dni, w których powietrze było wysoce zanieczyszczone, więcej było przypadków zawałów serca oraz udarów. Tendencji tej nie odnotowano jedynie w mieście Derby.
Zaobserwowana tendencja sugeruje, że większa liczba problemów ze zdrowiem może mieć związek ze smogiem, co potwierdzałoby wyniki innych, wcześniejszych badań, mówiących o bieżącym wpływie zanieczyszczeń na stan zdrowa. Naukowcy podkreślają w raporcie, że dla wielu osób wiedza o długofalowych skutkach narażenia na złej jakości powietrze może wydawać się zbyt abstrakcyjna: ciężko wyobrazić sobie statystyczną utratę kilku lat życia czy to, że konkretnej chorobie ujawniającej się po latach winny jest akurat smog. Dlatego postanowili przyjrzeć się także bieżącym skutkom zanieczyszczeń dla zdrowia publicznego.
By uświadomić społeczeństwu skalę problemu, naukowcy z Londynu policzyli przypadki w ciągu roku, których teoretycznie mogłoby nie być, gdyby jakość powietrza we wspomnianych miastach była lepsza. Wśród nich znalazły się dodatkowe 124 zatrzymania akcji serca u osób, które nie są już w szpitalu, 231 przypadków udaru mózgu, a także 193 osób (dzieci i dorosłych) przyjętych do szpitala z powodu ataku astmy.
Wstępne wyniki badań zostały opublikowane w formie raportu, na kilka dni przed szczytem zorganizowanym przez burmistrza Londynu, Sadiqa Khana, który dotyczyć będzie problemów miast z jakością powietrza. Pełne wyniki badań zostaną opublikowane wkrótce.
Z raportem naukowców z King’s College London (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/NadyGinzburg