Udostępnij

Spalanie paliw kopalnych odpowiada za 8,7 mln zgonów rocznie

12.02.2021

Około jednej piątej zgonów na świecie przypisać można zanieczyszczeniom powietrza, powstającym w skutek spalania paliw kopalnych. Tak wynika z najnowszych badań amerykańskich i brytyjskich naukowców. To znacznie więcej niż wcześniej sądzono.

Problemowi śmiertelności związanej ze spalaniem paliw kopalnych przyjrzał się zespół naukowców z Harvard University, współpracujących z badaczami z University College London, University of Birmingham oraz University of Leicester. Wyniki ich analiz zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Environmental Research„.

Bardziej szczegółowe spojrzenie na jakość powietrza doprowadziło badaczy do wniosków, że długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia pyłami PM2,5 odpowiadało w 2018 roku za około 8,7 mln zgonów rocznie, A nie 4,2 mln, jak szacowano wcześniej. To około 18 proc. wszystkich zgonów odnotowanych wówczas na świecie.

Czytaj także: Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego

Dzięki zastosowaniu trójwymiarowego modelowania składu chemicznego atmosfery (specjalistycznym narzędziem GEOS-Chem), naukowcom udało się przyjrzeć dokładniej jakości powietrza na całym świecie. Pozwoliło to lepiej rozróżnić cząstki pyłów pochodzące ze spalania paliw kopalnych od tych, których źródłem są pożary czy zjawiska naturalne.

„Nasze badanie dostarcza kolejnych dowodów, że zanieczyszczenie powietrza, spowodowane uzależnieniem od paliw kopalnych, jest szkodliwe dla zdrowia na całym świecie. Nie możemy z czystym sumieniem nadal polegać na paliwach kopalnych, skoro wiemy, że istnieją tak poważne skutki dla zdrowia i opłacalne, czystsze alternatywy.” – powiedziała w oświadczeniu Eloise Marais, profesor na University College London i współautorka badania.

Czytaj także: Stany Zjednoczone mogą dekarbonizować gospodarkę do 2050 roku. I na tym skorzystać

„Spalanie paliw kopalnych wytwarza drobne cząstki pyłów zawierające toksyny, które są wystarczająco małe, aby wniknąć głęboko w płuca. Ryzyko związane z wdychaniem tych cząstek, znanych jako PM2,5, jest dobrze udokumentowane” – podkreśla naukowczyni.

_

Dostęp do pełnych wyników wspomnianych badań można uzyskać tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/CHEN MIN CHUN

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.