Udostępnij

We Wrocławiu gorzej niż w Wuhan, w Małopolsce 1000% normy. Smog nie odpuszcza

04.01.2021

W poniedziałkowe przedpołudnie Wrocław spowijał smog. Szwajcarski, międzynarodowy ranking IQAir umieścił stolicę Dolnego Śląska na tym samym miejscu, co chińskie Wuhan, by potem zostawić je w tyle. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazł się również Kraków.

Ranking IQAir bierze pod uwagę wiele danych dotyczących jakości powietrza, z których wyciąga uśredniony współczynnik AQI (Air Quality Index). W pierwszy poniedziałek roku w Wuhan i Wrocławiu wartość AQI wynosiła 183. Dało to obu aglomeracjom ex equo 4. miejsce na liście najmocniej zanieczyszczonych miast świata. Krótko po 12:00 polskie miasto zostawiło chińską metropolię w tyle, „osiągając” trzecią pozycję w rankingu i ustępując jedynie Katmandu w Nepalu i Biszkeku w Kirgistanie.

 class=
Ranking IQAir o godzinie 12:30 w poniedziałek 4 stycznia

Do południa dopuszczalne poziomy stężenia maleńkich pyłów PM 2,5 były we Wrocławiu przekroczone ponad czterokrotnie. Równie źle było w innych dolnośląskich miastach. Chodzi między innymi w Dzierżoniów czy Jelenią Górę, których ranking IQAir nie bierze pod uwagę.

Czytaj również: Dwa tygodnie w Pszczynie zaczerniły płuca. “Normy PM2,5 były przekroczone cały czas”

Smog truje również Małopolskę

O poranku trzy pozycje za Wuhan i Wrocławiem znalazł się Kraków z niechlubnym wynikiem 178 jednostek AQI. Spowijający Kraków smog przełożył się na ponad dwukrotne przekroczenie norm dotyczących pyłów PM10. Taki poziom smogu pokazały dwie stacje monitorujące powietrze w mieście. Urządzenia pomiarowe w Nowej Hucie wskazały z kolei na około dwukrotne przekroczenie dopuszczalnych poziomów tlenków azotu. To składowa smogu, której źródłem są głównie rury wydechowe samochodów. W mieście możliwe jest przekroczenie dobowych norm jakości powietrza, o czym ostrzega Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Jednak Kraków nie jest w poniedziałek jedynym małopolskim miastem z mocno zanieczyszczonym powietrzem. Źle jest między innymi w Nowym Targu (ponad dwukrotnie przekroczone limity dla PM10) i Oświęcimiu (również dwukrotne przekroczenie norm). To oficjalne dane Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Znacznie gorsze wyniki pokazywały urządzenia pomiarowe z prywatnej sieci Airly. Jeden z niewielkich czujników w Cikowicach pod Bochnią w nocy z niedzieli na poniedziałek pokazał 1000 proc. normy PM10.

Źródło zdjęcia: Piotr Mitelski / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.