Udostępnij

We Wrocławiu gorzej niż w Wuhan, w Małopolsce 1000% normy. Smog nie odpuszcza

04.01.2021

W poniedziałkowe przedpołudnie Wrocław spowijał smog. Szwajcarski, międzynarodowy ranking IQAir umieścił stolicę Dolnego Śląska na tym samym miejscu, co chińskie Wuhan, by potem zostawić je w tyle. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazł się również Kraków.

Ranking IQAir bierze pod uwagę wiele danych dotyczących jakości powietrza, z których wyciąga uśredniony współczynnik AQI (Air Quality Index). W pierwszy poniedziałek roku w Wuhan i Wrocławiu wartość AQI wynosiła 183. Dało to obu aglomeracjom ex equo 4. miejsce na liście najmocniej zanieczyszczonych miast świata. Krótko po 12:00 polskie miasto zostawiło chińską metropolię w tyle, „osiągając” trzecią pozycję w rankingu i ustępując jedynie Katmandu w Nepalu i Biszkeku w Kirgistanie.

 class=
Ranking IQAir o godzinie 12:30 w poniedziałek 4 stycznia

Do południa dopuszczalne poziomy stężenia maleńkich pyłów PM 2,5 były we Wrocławiu przekroczone ponad czterokrotnie. Równie źle było w innych dolnośląskich miastach. Chodzi między innymi w Dzierżoniów czy Jelenią Górę, których ranking IQAir nie bierze pod uwagę.

Czytaj również: Dwa tygodnie w Pszczynie zaczerniły płuca. “Normy PM2,5 były przekroczone cały czas”

Smog truje również Małopolskę

O poranku trzy pozycje za Wuhan i Wrocławiem znalazł się Kraków z niechlubnym wynikiem 178 jednostek AQI. Spowijający Kraków smog przełożył się na ponad dwukrotne przekroczenie norm dotyczących pyłów PM10. Taki poziom smogu pokazały dwie stacje monitorujące powietrze w mieście. Urządzenia pomiarowe w Nowej Hucie wskazały z kolei na około dwukrotne przekroczenie dopuszczalnych poziomów tlenków azotu. To składowa smogu, której źródłem są głównie rury wydechowe samochodów. W mieście możliwe jest przekroczenie dobowych norm jakości powietrza, o czym ostrzega Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Jednak Kraków nie jest w poniedziałek jedynym małopolskim miastem z mocno zanieczyszczonym powietrzem. Źle jest między innymi w Nowym Targu (ponad dwukrotnie przekroczone limity dla PM10) i Oświęcimiu (również dwukrotne przekroczenie norm). To oficjalne dane Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Znacznie gorsze wyniki pokazywały urządzenia pomiarowe z prywatnej sieci Airly. Jeden z niewielkich czujników w Cikowicach pod Bochnią w nocy z niedzieli na poniedziałek pokazał 1000 proc. normy PM10.

Źródło zdjęcia: Piotr Mitelski / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.