Mieszkańcy północnych Chin żyją krócej niż mieszkańcy południowej części tego kraju. Przez smog. Zanieczyszczenia powietrza związane z ogrzewaniem domów węglem przyczyniają się do skrócenia średniej długości życia o ponad trzy lata.
Naukowcy z Energy Policy Institute (EPIC) na University of Chicago porównali średnią długość życia mieszkańców północnej i południowej części Państwa Środka. Okazało się, że Chińczycy z północy żyją średnio o 3,1 roku krócej niż ich rodacy z południa. Wyższe wskaźniki śmiertelności notowane w południowych regionach kraju wynikają niemal wyłącznie z większej zapadalności na choroby układu krążenia i układu oddechowego.
Badanie było prowadzone w latach 2004–2012 i obejmowało analizę jakości powietrza w 154 chińskich miastach. Obszary zlokalizowane na północ od rzeki Huai ogrzewane są węglem. Skutek jest taki, że zimą stężenie smogu osiąga tam rekordowe wskaźniki. Obszary południowe nie są objęte centralnym systemem ogrzewania opartym na węglu, a zimy – mimo że bywają równie mroźne co na północy – są tam krótsze, przez co jakość powietrza jest wyraźnie lepsza. Sezon grzewczy w północnych Chinach trwa ok. 210 dni, a w południowych – od 40 do 60.
– Wiedzieliśmy, że w dniach, gdy smog osiąga wysokie stężenia, więcej osób umiera i choruje, natomiast nasze badanie poszerza wiedzę na temat długoterminowych konsekwencji regularnego narażenia na zanieczyszczenia powietrza – powiedział Michael Greenstone, dyrektor EPIC.
Badanie przeprowadzone przez zespół EPIC to pierwsze tego typu przedsięwzięcie analizujące różnice w jakości powietrza między obszarami po obu stronach rzeki Huai, która stanowi umowną granicę między południowymi i północnymi Chinami.
Według bostońskiej organizacji non profit Health Effects Institute Chiny, obok Indii, są krajem o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza na świecie. W 2015 r. smog przyczynił się do 4,2 miliona przedwczesnych zgonów na świecie. Do 26,1 proc. z nich doszło w Państwie Środka, a do 25,7 proc. w Indiach. Główną przyczyną skażenia powietrza w tych krajach jest wykorzystanie paliw stałych do ogrzewania gospodarstw domowych oraz w przemyśle, a także zanieczyszczenia emitowane przez transport.
Fot. leniners/Flickr.
Udostępnij
Smog skraca tam życie średnio o ponad trzy lata
09.02.2018
Przemysław Ćwik
Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.
Udostępnij