Udostępnij

Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Czego dotyczy i kto może na niej skorzystać?

16.11.2018

Przed tygodniem Sejm przyjął ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Zakłada ona uruchomienie pilotażowego programu, obejmującego termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Budżet na lata 2019-2024 ma wynieść ok. 1,2 mld złotych.

Beneficjenci programu

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, programem w pierwszej kolejności mają zostać objęte miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców. Wśród nich znajdują się m.in. miasta, które Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała jako najbardziej zanieczyszczone. Czy program jest skierowany wyłącznie do nich?
Po przyjęciu ustawy w kilku mediach pojawiły się informacje, jakoby pieniądze miały trafić tylko i wyłącznie do miast poniżej 100 tys. mieszkańców. Na swoim Twitterze zdementował je Piotr Woźny – Pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze. Podkreślił on, że ustawa dotyczy wszystkich miast, a więc także tych powyżej 100 tys. mieszkańców.

Wsparcie przedsięwzięć niskoemisyjnych

Ustawa zakłada wspieranie tzw. przedsięwzięć niskoemisyjnych, w ramach których wysokoemisyjne źródła ciepła będą zastępowane przez urządzenia spełniające normy lub podłączenie do sieci ciepłowniczej/gazowej – przy jednoczesnej termomodernizacji budynku. MPiT deklaruje, że tego typu inwestycje mają być finansowane nawet w 100%.

Koszty termomodernizacji

Budżet na realizację programu jest szacowany na ok. 1,2 mld złotych.
Część kosztów inwestycji mają ponieść gminy: w przypadku miejscowości do 100 tys. mieszkańców – 30% kosztów inwestycji, natomiast w większych miejscowościach – powyżej 30%. Pozostałą część dopłaci budżet Państwa, a środki te mają pochodzić m.in. z tzw. opłaty recyklingowej.
Jak wskazuje Ministerstwo, celem programu jest nie tylko walka ze smogiem, ale i problemem ubóstwa energetycznego, który dotyczy 4,6 mln osób w Polsce – głównie mieszkańców wsi i małych miast. Ustawą zajmie się teraz senat.
 
O planach rządu, programie „Czyste powietrze” i związanych z nim trudnościach – z perspektywy małego miasteczka – można przeczytać TUTAJ.
Źródło: MPiT
Zdjęcie: Rybnik, Smogowa Mapa Polski, PAS

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.