Przed tygodniem Sejm przyjął ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Zakłada ona uruchomienie pilotażowego programu, obejmującego termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Budżet na lata 2019-2024 ma wynieść ok. 1,2 mld złotych.
Beneficjenci programu
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, programem w pierwszej kolejności mają zostać objęte miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców. Wśród nich znajdują się m.in. miasta, które Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała jako najbardziej zanieczyszczone. Czy program jest skierowany wyłącznie do nich?
Po przyjęciu ustawy w kilku mediach pojawiły się informacje, jakoby pieniądze miały trafić tylko i wyłącznie do miast poniżej 100 tys. mieszkańców. Na swoim Twitterze zdementował je Piotr Woźny – Pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze. Podkreślił on, że ustawa dotyczy wszystkich miast, a więc także tych powyżej 100 tys. mieszkańców.
Klasyczny FAKE NEWS. Ustawa dotyczy WSZYSTKICH MIAST, w tym tych ponad 100k mieszkańców. Wprost o tym art. 11c ust 1 pkt 5 ustawy – „[…] a w przypadku miast, których liczba mieszkańców przekracza 100 000 – więcej niż 30% kosztów realizacji porozumienia.”https://t.co/b3LT4ukgQW
— Piotr Wozny (@Wozny3) November 9, 2018
Wsparcie przedsięwzięć niskoemisyjnych
Ustawa zakłada wspieranie tzw. przedsięwzięć niskoemisyjnych, w ramach których wysokoemisyjne źródła ciepła będą zastępowane przez urządzenia spełniające normy lub podłączenie do sieci ciepłowniczej/gazowej – przy jednoczesnej termomodernizacji budynku. MPiT deklaruje, że tego typu inwestycje mają być finansowane nawet w 100%.
Koszty termomodernizacji
Budżet na realizację programu jest szacowany na ok. 1,2 mld złotych.
Część kosztów inwestycji mają ponieść gminy: w przypadku miejscowości do 100 tys. mieszkańców – 30% kosztów inwestycji, natomiast w większych miejscowościach – powyżej 30%. Pozostałą część dopłaci budżet Państwa, a środki te mają pochodzić m.in. z tzw. opłaty recyklingowej.
Jak wskazuje Ministerstwo, celem programu jest nie tylko walka ze smogiem, ale i problemem ubóstwa energetycznego, który dotyczy 4,6 mln osób w Polsce – głównie mieszkańców wsi i małych miast. Ustawą zajmie się teraz senat.
O planach rządu, programie „Czyste powietrze” i związanych z nim trudnościach – z perspektywy małego miasteczka – można przeczytać TUTAJ.
Źródło: MPiT
Zdjęcie: Rybnik, Smogowa Mapa Polski, PAS