Udostępnij

Smog w trakcie ciąży. Nowe badanie pokazuje, jak wpływa na dorosłe życie

18.12.2024

Opublikowane niedawno wyniki badań dostarczają nowych dowodów na szkodliwość smogu w okresie prenatalnym. Okazuje się, że wzrost narażenia na zanieczyszczania wiąże się z większym ryzykiem problemów psychicznych w życiu dorosłym. Badano doświadczenia psychotyczne – w tym m.in. halucynacje – zaburzenia lękowe oraz depresję.

Badania prowadzone w Wielkiej Brytanii dotyczyły wpływu zanieczyszczeń powietrza oraz hałasu w okresie prenatalnym i dzieciństwie. Zespół badawczy chciał sprawdzić, czy ich obecność może sprzyjać występowaniu w życiu dorosłym problemów psychicznych. Dotyczyło to doświadczeń psychotycznych, zaburzeń lękowych oraz depresji.

W tym celu skorzystano z danych pochodzących z szerokiego projektu badawczego, obejmującego dzieci lat dziewięćdziesiątych. Udział w nim wzięło ponad 9 tys. dzisiejszych dorosłych, urodzonych w latach 1991–1993 w południowo-zachodniej Anglii. Życiorysy badanych osób były monitorowane przez ok. 25 lat. Kwestie związane z doświadczeniami psychotycznymi, depresją oraz zaburzeniami lękowymi były monitorowane w wieku 13, 18 i 24 lat.

Wyniki opublikowano na łamach czasopisma naukowego “JAMA Network Open”.

Smog w okresie ciąży i w dzieciństwie. “Krytyczny czas dla rozwoju zaburzeń psychicznych”

Co się okazuje? Jak czytamy w omówieniu wyników, stosunkowo niewielkie wzrosty drobnych cząstek stałych w czasie ciąży i dzieciństwa były powiązane z większą liczbą doświadczeń psychotycznych i objawów depresji. Mowa o objawach występujących wiele lat później w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości. Zaobserwowane korelacje utrzymywały się również po uwzględnieniu innych, powiązanych czynników ryzyka. Brano pod uwagę między innymi: rodzinną historię psychiatryczną, sytuację społeczno-ekonomiczną czy gęstość zaludnienia.

Z kolei większe narażenie na hałas w okresach dzieciństwa i dojrzewania miało związek z częstszym występowaniem zaburzeń lękowych.

– Dzieciństwo, okres dojrzewania i wczesna dorosłość to krytyczne okresy dla rozwoju zaburzeń psychicznych. Na całym świecie prawie dwie trzecie osób dotkniętych tymi problemami zapada na chorobę do 25. roku życia – powiedziała w oświadczeniu dr Joanne Newbury z University of Bristol. – Nasze odkrycia uzupełniają rosnący zbiór dowodów sugerujących szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza (i potencjalnie hałasu) na zdrowie psychiczne. Dowody te pochodzą z różnych populacji, lokalizacji i różnych projektów badawczych – zwraca uwagę współautorka badania.

Naukowcy podkreślają, że zanieczyszczenie może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne za sprawą różnych mechanizmów. Zwraca się w tym kontekście uwagę na uszkadzanie bariery krew-mózg, procesy zapalne czy stres oksydacyjny. Istotne mogą być również procesy bezpośredniego wnikania cząstek do mózgu i oddziaływanie na tkanki.

Wieloaspektowa szkodliwość smogu. “Kolejna grupa zagrożeń dla zdrowia”

– Od lat wiadomo, że zanieczyszczenia powietrza w pierwszej kolejności wpływają na podwyższone ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, hormonalnego, nowotworów czy przyspieszenie procesów neurodegeneracyjnych. Do grup szczególnie narażonych należą dzieci, kobiety ciężarne, osoby starsze i osoby przewlekle chore – komentuje zapytana przez SmogLab Weronika Michalak, dyrektorka HEAL Polska.

– Wyniki badania ujawniają kolejną grupę zagrożeń dla zdrowia związaną z ekspozycją na zanieczyszczenie powietrza. Naukowcy od dłuższego czasu przewidywali silny związek substancji szkodliwych znajdujących się w powietrzu z występowaniem zaburzeń psychicznych. Jest to jednak pierwsze znane mi badanie łączące narażenie w wieku dziecięcym na występowanie zaburzeń na późniejszym etapie życia. Ważne jest, że ryzyko to dotyczy także ekspozycji ciężarnych kobiet oraz wpływu zanieczyszczeń na płód – mówi nam ekspertka.

Zanieczyszczenia powietrza w Polsce

– Polska należy do najbardziej zanieczyszczonych pod względem jakości powietrza krajów UE. Każdego roku w Polsce, wskutek narażenia na silnie zanieczyszczone powietrze przedwcześnie umiera ponad 40 tys. osób – podkreśla Michalak w rozmowie ze SmogLabem.

Sprawa jest więc poważna. – W związku z tym należy podjąć wszelkie działania redukujące poziom zanieczyszczenia powietrza. Chodzi m.in. o walkę z tzw. niską emisją, czyli spalaniem wysokoemisyjnego węgla w domowych piecach i kotłach (wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne) i emisjami z transportu. W drugim przypadku dotyczy to redukcji liczby samochodów, uruchamiania stref czystego transportu czy jego elektryfikacji. To również przyspieszenie transformacji w kierunku niskoemisyjnej, rozproszonej energetyki odnawialnej – mówi nam ekspertka HEAL Polska.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Anna Kobycheva

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.