Udostępnij

Smog w sztuce

15.10.2018

Na zanieczyszczenie powietrza patrzymy zwykle przez pryzmat konkretnych problemów zdrowotnych, finansowych, technologicznych czy prawnych. Przedstawiamy wyniki badań i pomiarów, podajemy dane: stężenia zanieczyszczeń, liczbę hospitalizacji lub zgonów, kwoty dofinansowania do wymiany kotłów. O zanieczyszczeniu powietrza można też jednak mówić zupełnie inaczej.

Smogowy Pejzaż

Dziś o godzinie 16.00 w Galerii Instytutu Cervantesa w na ul. Kanoniczej 12 w Krakowie obędzie się wernisaż wystawy „Pejzaż smogowy”.

To niecodzienne wydarzenie jest częścią „New Earth International Film Festival„. Oddajmy głos kurator wystawy, profesor Małgorzacie Kaczmarskiej:

Wystawa zaprezentuje prace malarskie, graficzne i wideo, które odnoszą się do środowiska naturalnego – poprzez jego apoteozę lub krytykę degradacji – oraz kondycji życia w przestrzeni zurbanizowanej. Interesujące jest, że problematyka negatywnych zmian otoczenia człowieka znalazła swój wyraz wśród twórców, którzy nie zajmują się nią na co dzień, nie są również aktywistami ekologicznymi. Najwyraźniej ten aspekt życia stał się i dla nich tak ważny, że w pewnym momencie w swojej twórczości podjęli ów wątek. Tytuł wystawy odnosi się do charakterystycznego dla wielu miast na świecie zanieczyszczenia zwanego smogiem. Użyto go dla tej wystawy nieprzypadkowo, gdyż w Krakowie jest to może najbardziej dotkliwy zimowy problem, jednoczący wszystkich jego mieszkańców w walce o środowisko i jakość życia.

Na wystawie prezentowane będą zarówno prace artystów polskich, jak i zagranicznych.

Zapomniane „antysmogowe” plakaty z Krakowskiej ASP

Dzisiejsza wystawa nie jest bynajmniej pierwszym przykładem związanej z Krakowem „sztuki inspirowanej smogiem”. W latach 80-tych lub na początku lat 90-tych plakaty poświęcone tematyce zanieczyszczenia powietrza powstały w Pracowni Projektowania Alternatywnego na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie.

(Wiem to od Moniki Wojtaszek-Dziadusz, koleżanki z Polskiego Alarmu Smogowego, która pracuje na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP.)

Kierownikiem tej pracowni przez wiele lat był wybitny plakacista, nieżyjący już prof. Mieczysław Górowski, a plakaty o których mowa zaprojektowali studenci Profesora – było to jedno z ich zadań semestralnych. Plakatów niestety jeszcze nie widziałem, nie mogę więc nic o nich powiedzieć. Podobno są jednak zdigitalizowane, można je zatem opublikować lub wydrukować i zrobić wystawę. Miejmy nadzieję że jak najszybciej do tego dojdzie. Jeśli tak się stanie, na pewno Państwa o tym poinformujemy.

Claude Monet i londyński smog

Zanieczyszczenie powietrza odegrało jednak ważną rolę w sztukach plastycznych, a konkretnie w malarstwie znacznie, znacznie wcześniej – już w XIX w. Na wielu obrazach z tamtej epoki przedstawiających fragmenty Londynu możemy zobaczyć słynną londyńską mgłę. A ta, jak wiadomo, była czymś więcej niż tylko zwykłą mgłą.

Jedni artyści traktowali ową „mgłę” jak prawdziwe przekleństwo. Na przykład malarz Luke Fildes w październiku 1880 roku zanotował:

Znosiliśmy, i wciąż musimy znosić najobrzydliwiej ciemną i beznadziejną zimę (…) mieliśmy nieprzerwanie mgłę przez pięć kolejnych dni w zeszłym tygodniu. Jest zbyt ciemno, by malować.

Inni – na przykład francuski impresjonista Claude Monet – byli nią zafascynowani. Monet stwierdził wręcz, że bez mgły Londyn nie byłby piękny. Wśród jego wspomnień znajdziemy też i takie:

Kiedy wstałem, byłem przerażony ujrzawszy, że nie ma mgły, ani śladu. Byłem w rozpaczy (…). Lecz wtem, stopniowo, zaczęto rozpalać paleniska, i dym i mgła wróciły.”

Moneta zachwycały również dymy i wyziewy przemysłowe, na których brak w niedziele bardzo narzekał:

Jakim ponurym dniem jest przeklęta angielska niedziela. (…) Wszystko jest martwe, żadnych pociągów, żadnego dymu, nic, co by mnie inspirowało.”

Co ciekawe, na podstawie analizy obrazów Moneta podjęto niedawno próbę oszacowania poziomów zanieczyszczeń w Londyńskim powietrzu na przełomie XIX i XX w.!

Słynna londyńska „mgła” jest nieodzowna we wszystkich ekranizacjach przygód Sherlocka Holmesa lub powieści Dickensa. Jednak od czasu wprowadzenia w Wielkiej Brytanii w latach pięćdziesiątych XX w. regulacji antysmogowych (Clean Air Act, 1956) mgła z konieczności musi być w takich przypadkach każdorazowo sztucznie wytwarzana na planie filmowym.

Jak widać smog może mieć potężny potencjał kulturotwórczy. Co starałem się najlepiej jak potrafię pokazać – na razie na przykładzie sztuk plastycznych, ale kiedyś mam nadzieję także na przykładzie dzieł muzycznych i literackich.

Obraz w tle: Jacek Sroka, „Pędraki pod muzeum”, 1998 ©.

Autor

Jakub Jędrak

Fizyk, publicysta, działacz społeczny.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.