Udostępnij

Smog znów dusił południe Polski. Pod Krakowem nawet 600 proc. normy

22.11.2020

Południe Polski znowu dołożyło do pieca, a smog uderzył między innymi w Śląsk i Małopolskę. W nocy z soboty na niedzielę normy były tam przekroczone nawet o kilkaset procent. Było tak między innymi w Rybniku, Katowicach i wielu miejscowościach „obwarzanka krakowskiego”.

Fatalne wyniki przez całą noc przedstawiały stacje monitoringu jakości powietrza w kilku miastach województwa śląskiego. Wyjątkowo źle było między innymi w Żywcu, gdzie normy stężenia szkodliwych pyłów PM10 zostały przekroczone czterokrotnie (w stosunku do dopuszczalnego średniodobowego stężenia). Niewiele lepiej było w Bielsku-Białej (około 250 proc. normy) i Raciborzu (około 200 proc. normy).

Smog pojawił się również w Krakowie, który zmaga się z nim mimo wprowadzenia zakazu palenia węglem i drewnem. Przed ósmą władze poinformowały o wprowadzeniu ostrzeżenia pierwszego stopnia o zanieczyszczeniu powietrza. Urządzenia pomiarowe pokazywały wtedy 170 proc. normy stężenia pyłu PM 10.


Czytaj również: Smog skraca tam życie średnio o ponad trzy lata

Jeszcze gorsze wyniki wskazywały czujniki Airly zamontowane w miejscowościach okalających stolicę Małopolski. W gminie Zielonki późną nocą dopuszczalne normy były przekroczone nawet sześciokrotne. Ponad 600 procent normy pokazały wieczorne pomiary z Kokotowa koło Wieliczki. Niemal wszystkie z czujników prywatnej firmy pokazywały kilkukrotne przekroczenie norm w miejscowościach „krakowskiego obwarzanka” w momencie największego zanieczyszczenia.

Aktualne poziomy stężenia pyłów można sprawdzić na stronach lokalnych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pokazują one najbardziej dokładne pomiary. Pomocna może być również mapa Airly, publikująca pomiary z sieci niewielkich czujników umieszczanych między innymi na elewacjach budynków.

Źródło zdjęcia: Airly

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.