Naukowcy ze szwedzkiego Karolinska Institutet przyjrzeli się bliżej zdrowotnym skutkom oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Okazuje się, że stałe narażenie na pyły zawieszone PM2,5 zwiększa ryzyko zachorowania na demencję, szczególnie gdy cierpi się także na choroby sercowo-naczyniowe. Co ciekawe, badania prowadzono w dzielnicy Sztokholmu, w której poziom zanieczyszczeń mieści się w normach uznawanych za bezpieczne.
Według szwedzkich naukowców osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi są silniej zagrożone demencją, jeśli żyją w miejscu, gdzie stężenia pyłów są wysokie. Badacze podkreślają, że o ile wcześniejsze badania wiązały zanieczyszczenia powietrza lub choroby układu krążenia z ryzykiem zachorowania na demencję, to najnowsze wyniki pozwalają wyjaśnić ich wspólne oddziaływanie na zdrowie.
By lepiej poznać mechanizmy pojawiania się demencji, przez 11 lat obserwowano grupę 3 tys. mieszkańców Sztokholmu w podeszłym wieku. Spośród nich 384 osoby zachorowały na demencję. Badani zamieszkiwali w dzielnicy Kungsholmen, w której, według międzynarodowych standardów, poziom zanieczyszczeń jest niski. Mimo tego zaobserwowano związek między narażeniem na pyły zawieszone PM2,5 a zdrowiem mieszkańców Sztokholmu.
Rezultaty badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „JAMA Neurology„.
„Nasze wyniki sugerują, że zanieczyszczenie powietrza odgrywa rolę w rozwoju demencji, przede wszystkim poprzez pośredni etap, jakim są choroby sercowo-naczyniowe (CVD), a zwłaszcza udar mózgu” – powiedziała Giulia Grande, główna autorka badań z Karolinska Institutet. „Zanieczyszczenie powietrza jest ustalonym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ponieważ CVD przyspiesza pogorszenie funkcji poznawczych, uważamy, że narażenie na zanieczyszczenie powietrza może pośrednio im zaszkodzić” – wyjaśnia naukowczyni.
Jak podkreślają autorzy badania, szacuje się, że w ciągu najbliższych 30 lat na świecie potroi się liczba osób cierpiących na demencję. Oznacza to, że stanie się globalnym wyzwaniem, wymagającym strategii profilaktyki. Równocześnie do 2050 roku znacząco ma wzrosnąć liczba osób żyjących na obszarach zurbanizowanych, szczególnie zagrożonych zanieczyszczeniami powietrza.
_
Dostęp do szczegółowych wyników badań można uzyskać tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/Atthapon Raksthaput