Udostępnij

Smogathon 2017: Wygrały "obrazy", które zamieniają dwutlenek węgla w tlen

27.11.2017

’- Na zewnątrz mamy drzewa, które produkują tlen. W domach nic nam tego nie zapewni. Chcemy to zmienić – mówi Alina Adams, jedna z dwóch autorek amerykańskiego projektu Artveoli, który wygrał tegoroczną edycję Smogathonu.

Na czym dokładnie polega zwycięski projekt?
Artveoli stworzyło dizajnerski sprzęt, który zamienia dwutlenek węgla w tlen. Ma kształt i wygląd obrazu, który możemy umieścić na ścianie. Użytkownik sam decyduje, co wyświetli się na obrazie.
Ale nie tylko estetyka w tym projekcie jest istostna. Najważniejszy jest sam pomysł wytwarzania tlenu. Jak przekonują autorki Artveoli, zawieszenie tego urządzenia na ścianie będzie zbawienne dla zdrowia, pomoże w koncentracji, wydajności pracowników (jeśli „obraz” zawiśnie w biurze), a także zapewni dokładną wentylację pomieszczeń.
– Spędzamy 90 procent czasu w pomieszczeniach, gdzie duże stężenie CO2 może mieć wiele negatywnych konsekwencji, jak bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, senność, mdłości, a nawet ataki astmy. Nasz pomysł pomaga te stężenia redukować – tłumaczy Adams.
Urządzenie składa się z trzech części: źródła światła (czyli panelu LED), bio-chipu zawierającego nośniki fotosyntetyczne oraz przedniego ekranu, który stanowi część dekoracyjną. Zasada działania jest dokładnie taka sama, jak u roślin – czyli opiera się na fotosyntezie.
 width=
 
– Na pomysł stworzenia takiego systemu wpadłyśmy dwa i pół roku temu, kiedy o zanieczyszczeniach powietrza zaczęło się głośno mówić na całym świecie. Decydujemy, jaka będzie nasza dieta, styl życia, czy będziemy uprawiać sport, ale nie możemy zadecydować o tym, czym oddychamy. To przerażające, szczególnie w kontekście tego, że na zewnątrz mamy smog. Chowamy się przed nim w pomieszczeniach, więc powinniśmy tam oddychać czystym powietrzem – opowiada Alina Adams.
Artveoli wygrało główną nagrodę, czyli 100 tysięcy dolarów z zaznaczeniem, że 75 proc. tej kwoty ma być przeznaczone na wdrożenie tego systemu w Krakowie. Najprawdopodobniej urządzenia produkujące tlen pojawią się w szkołach. Ponadto, twórcy tego projektu otrzymali dodatkową, niezależną nagrodę od firmy Otrivin na kwotę 50 tys. zł. Dzięki tej sumie „obrazy” Artveoli pojawią się w szkołach i przedszkolach w najbardziej zanieczyszczonej polskiej miejscowości – w Żywcu.
Kogo pokonał projekt Artveoli?
Aeris Cleantec AG , czyli szwajcarski startup, który zajmuje się projektowaniem oczyszczaczy powietrza, ale także sensorów zanieczyszczeń, które mierzą poziom smogu w czasie rzeczywistym. To małe urządzenie można podłączyć do telefonu i za pomocą specjalnej aplikacji odczytywać pomiar. Im więcej takich sensorów jest w użyciu, tym większa staje się sieć pomiarów, dająca szersze informacje na temat smogu na danym terenie.
Brizi Baby to projekt skierowany do najmłodszych mieszkańców zanieczyszczonych miast i ma chronić małe dzieci przez niegatywnym wpływem smogu. A, niestety, to właśnie one są w grupie największego zagrożenia, jeśli chodzi o konsekwencje zanieczyszczeń. System składa się z aplikacji, przenośnego czujnika i filtra, który umieszczony jest w wygodnej poduszce otaczającej głowę dziecka. Dzięki temu do maluszka mają nie docierać szkodliwe substancje z powietrza.
Respilon Air z Czech proponował membranę, przekształcającą okno w filtr nieprzepuszczający pyłków, kurzu i alergenów. Twórcy pomysłu podkreślają, że nie użyto do niego żadnych środków chemicznych. Membrana z nanowłókna po prostu wyłapuje szkodliwe substancje.  Zamontowanie jej pozwala na wentylację domu nawet  wtedy, kiedy na zewnątrz jest smog. Twórcy pomyśleli także o praktycznej stronie projektu – kiedy powłoka się zabrudzi, nie trzeba jej wymieniać. Można ją myć bez obaw, że straci swoje właściwości.
Radic8 ma na swoim koncie kilka projektów związanych z oczyszczaniem powietrza. Wypuścili na rynek gamę oczyszczaczy, które wyłapują wszystkie szkodliwe substancje, a dzięki ładnemu wyglądowi łatwo podbiły serca kupców na całym świecie. Najnowszym pomysłem firmy jest Radic8, INBAir O2 – urządzenie, które zapewnia skoncentrowany tlen w przenośny, stylowy i dyskretny sposób. Tlen pomaga otworzyć drogi oddechowe, podnieść poziom energii i czujność oraz zmniejszyć szkodliwy wpływ ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza. Dodatkowo firma prowadzi kampanię „We share clean air”, która zakłada edukację na temat zanieczyszczen i zagrożeń, które powodują.
CGON proponował rozwiązanie dla kierowców – urządzenie, które umieszcza się pod maską samochodu i które pomaga w redukcji zanieczyszczeń, generowanych podczas jazdy. – Wszystkie konkurencyjne technologie wymagają wysokiego prądu lub wytwarzają szkodliwe gazy, dlatego nie nadają się do montażu w samochodach – przekonują twórcy. To rozwiązanie dla posiadaczy starszych samochodów, w ktorych brakuje filtrów cząstek stałych.
W tym roku do Smogathonu zgłosiło się aż 120 projektów z sześciu kontynentów. Do półfinałów przeszło 40 z nich. 12 finalistów prezentowało swoje projekty w Krakowie. Sześciu walczyło o 100 tys. dolarów podczas gali kończącej tegoroczną edycję.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.