Udostępnij

Smogathon: 100 tys. dolarów za technologię, która pomoże zwalczyć smog

27.06.2017

100 tys. dolarów nagrody oraz półfinały w pięciu miastach na całym świecie – m.in.w USA, Chinach i Indiach. Ruszyły zapisy na trzecią edycję Smogathonu.
Smogathon to konkurs, w którym specjaliści wybierają najlepsze innowacyjne rozwiązania antysmogowe. W poprzednich dwóch edycjach nagrodzono pożerające smog ściany mchu oraz specjalne czujniki jakości powietrza. Żadna z edycji nie była jednak tak międzynarodowa, jak tegoroczna. – Wypowiadamy już nie lokalną, lecz globalną wojnę smogowi, przez który umiera przedwcześnie ok. 7 mln osób rocznie – mówi Maciej Ryś, pomysłodawca Smogathonu.

Półfinały na całym świecie

Od 15 czerwca zespoły z całego świata mogą się zapisywać na jeden z pięciu półfinałów konkursu. Odbędą się one w październiku w kalifornijskim Berkeley (USA, 2 X), w Londynie (Wlk. Brytania, 5 X), w Warszawie (9 X), w Bangalore (Indie, 16 X) i w Hongkongu (Chiny, 18 X). Bezpłatnej aplikacji na stronie www.smogathon.com/apply można dokonywać do 15 sierpnia 2017 r.

Do każdego z półfinałów zakwalifikuje się 10-12 zespołów. Będą one miały do 5 minut na zaprezentowanie swojego rozwiązania, które międzynarodowe jury oceni m.in. pod kątem realności wdrożenia, innowacyjności i wpływu na zniwelowanie zanieczyszczenia powietrza. – Do współpracy zaprosiliśmy ekspertów ze świata nauki i technologii, na których zależy nam najbardziej, a także przedstawicieli biznesu, administracji, NGO i inwestorów –mówi Kamila Knap, współorganizatorka Smogathonu.
W każdym z międzynarodowych półfinałów zostaną wybrane po dwa najlepsze zespoły. Organizatorzy sfinansują ich przyjazd na finał Smogathonu do Krakowa. Dodatkowo, do finału przejdą dwa projekty zakwalifikowane bezpośrednio ze zgłoszeń internetowych. – To opcja dla tych, którzy – mimo zorganizowania aż pięciu atrakcyjnych lokalizacji półfinałów – nie będą w stanie na nie dotrzeć. Nie chcielibyśmy, żeby warunek udziału w półfinale okazał się barierą –mówi Ryś. –Chcemy zebrać najlepsze pomysły z całego świata i umożliwić ich zaprezentowanie przed szeroką publicznością podczas finału –dodaje.

Kraków – stolica walki ze smogiem?

Finał Smogathonu odbędzie się w dniach 25-26 listopada w Krakowie, a ogłoszenie zwycięzców dzień później. – Wybraliśmy to miasto nie tylko dlatego, że tutaj „wszystko się zaczęło” – opowiada Maciej Ryś, który pierwszą edycję Smogathonu zorganizował w 2015 roku, a jedno z rozwiązań zapoczątkowanych na tamtym hackathonie – sieć tanich czujników jakości powietrza –wykorzystywane jest dziś w całej Polsce (w samym Krakowie sensorów Airly jest ponad 100). – Stolica Małopolski podejmuje zdecydowane działania mające na celu wyeliminowanie problemu smogu. Jest duża szansa, że w ciągu 5-10 lat polskie miasta będą patrzeć na Kraków jako na wzór wygranej batalii o czyste powietrze.
– Smogathon będzie miał swój udział w wypromowaniu Krakowa jako regionalnej stolicy walki ze smogiem. Zaczynając od samego podziału nagrody – mówi Ryś. Zwycięski zespół otrzyma 100 tys. dolarów, z czego 75 proc. zostanie przeznaczone na wdrożenie rozwiązania w Krakowie. Partnerami Smogathonu są m.in. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, województwo małopolskie i miasto Kraków. Smogathon wspierają londyńskie i warszawskie oddziały Google Campus, a także stowarzyszenie Berkeley Energy and Resources Collaborative działające przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz ceniony indyjski uniwersytet International Institute of Information Technology.
Gala finałowa Smogathonu 27 listopada 2017 zwieńczy odbywający się tego samego dnia Global Clean Air Summit.
Konferencja o czystym powietrzu odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Organizatorami są Polski Alarm Smogowy, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Smogathon.
Źródło: informacja prasowa.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.