100 tys. dolarów nagrody oraz półfinały w pięciu miastach na całym świecie – m.in.w USA, Chinach i Indiach. Ruszyły zapisy na trzecią edycję Smogathonu.
Smogathon to konkurs, w którym specjaliści wybierają najlepsze innowacyjne rozwiązania antysmogowe. W poprzednich dwóch edycjach nagrodzono pożerające smog ściany mchu oraz specjalne czujniki jakości powietrza. Żadna z edycji nie była jednak tak międzynarodowa, jak tegoroczna. – Wypowiadamy już nie lokalną, lecz globalną wojnę smogowi, przez który umiera przedwcześnie ok. 7 mln osób rocznie – mówi Maciej Ryś, pomysłodawca Smogathonu.
Półfinały na całym świecie
Od 15 czerwca zespoły z całego świata mogą się zapisywać na jeden z pięciu półfinałów konkursu. Odbędą się one w październiku w kalifornijskim Berkeley (USA, 2 X), w Londynie (Wlk. Brytania, 5 X), w Warszawie (9 X), w Bangalore (Indie, 16 X) i w Hongkongu (Chiny, 18 X). Bezpłatnej aplikacji na stronie www.smogathon.com/apply można dokonywać do 15 sierpnia 2017 r.
Do każdego z półfinałów zakwalifikuje się 10-12 zespołów. Będą one miały do 5 minut na zaprezentowanie swojego rozwiązania, które międzynarodowe jury oceni m.in. pod kątem realności wdrożenia, innowacyjności i wpływu na zniwelowanie zanieczyszczenia powietrza. – Do współpracy zaprosiliśmy ekspertów ze świata nauki i technologii, na których zależy nam najbardziej, a także przedstawicieli biznesu, administracji, NGO i inwestorów –mówi Kamila Knap, współorganizatorka Smogathonu.
W każdym z międzynarodowych półfinałów zostaną wybrane po dwa najlepsze zespoły. Organizatorzy sfinansują ich przyjazd na finał Smogathonu do Krakowa. Dodatkowo, do finału przejdą dwa projekty zakwalifikowane bezpośrednio ze zgłoszeń internetowych. – To opcja dla tych, którzy – mimo zorganizowania aż pięciu atrakcyjnych lokalizacji półfinałów – nie będą w stanie na nie dotrzeć. Nie chcielibyśmy, żeby warunek udziału w półfinale okazał się barierą –mówi Ryś. –Chcemy zebrać najlepsze pomysły z całego świata i umożliwić ich zaprezentowanie przed szeroką publicznością podczas finału –dodaje.
Kraków – stolica walki ze smogiem?
Finał Smogathonu odbędzie się w dniach 25-26 listopada w Krakowie, a ogłoszenie zwycięzców dzień później. – Wybraliśmy to miasto nie tylko dlatego, że tutaj „wszystko się zaczęło” – opowiada Maciej Ryś, który pierwszą edycję Smogathonu zorganizował w 2015 roku, a jedno z rozwiązań zapoczątkowanych na tamtym hackathonie – sieć tanich czujników jakości powietrza –wykorzystywane jest dziś w całej Polsce (w samym Krakowie sensorów Airly jest ponad 100). – Stolica Małopolski podejmuje zdecydowane działania mające na celu wyeliminowanie problemu smogu. Jest duża szansa, że w ciągu 5-10 lat polskie miasta będą patrzeć na Kraków jako na wzór wygranej batalii o czyste powietrze.
– Smogathon będzie miał swój udział w wypromowaniu Krakowa jako regionalnej stolicy walki ze smogiem. Zaczynając od samego podziału nagrody – mówi Ryś. Zwycięski zespół otrzyma 100 tys. dolarów, z czego 75 proc. zostanie przeznaczone na wdrożenie rozwiązania w Krakowie. Partnerami Smogathonu są m.in. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, województwo małopolskie i miasto Kraków. Smogathon wspierają londyńskie i warszawskie oddziały Google Campus, a także stowarzyszenie Berkeley Energy and Resources Collaborative działające przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz ceniony indyjski uniwersytet International Institute of Information Technology.
Gala finałowa Smogathonu 27 listopada 2017 zwieńczy odbywający się tego samego dnia Global Clean Air Summit.
Konferencja o czystym powietrzu odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Organizatorami są Polski Alarm Smogowy, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Smogathon.
Źródło: informacja prasowa.