Udostępnij

Smogobus patroluje Białystok. Są już pierwsze mandaty

16.01.2024

Niektóre miasta stawiają na sprawdzanie jakości powietrza dronami, a po Białymstoku jeździ smogobus. Naszpikowany technologią samochód jest wysyłany wszędzie tam, gdzie mieszkańcy poskarżą się na zanieczyszczenie. Łącznie przejechał już 4,7 tysiąca kilometrów.

To pierwszy sezon działania smogobusa, wysyłanego w drogę przez Straż Miejską w Białymstoku. Od kilku miesięcy wykonał już ponad 170 pomiarów, przeprowadzając rutynowe kontrole stężenia smogu przy ulicy i reagując na zgłoszenia wpływające do funkcjonariuszy. 11 razy wykrywali nieprawidłowości. Przełożyło się to na dziewięć mandatów  i dwa pouczenia.

– Przypominamy, że za spalanie śmieci w domowym piecu można otrzymać mandat w wysokości 500 zł lub grzywnę do 5 tys. zł. Ze względu na zagrożenie smogowe apelujemy do mieszkańców o przestrzeganie prawa i ostrzegamy przed spalaniem odpadów – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk.

smogobus

Smogobus jest nazywany przez urzędników „mobilnym laboratorium. Wyposażony jest w nowoczesny sprzęt do pomiaru poziomu zanieczyszczeń. Na pokładzie znajdziemy czujniki, analizatory oraz kamerę. Ta ostatnia, dzięki wysokiemu, teleskopowemu statywowi, może sięgnąć wysokości nawet 6,5 metra. Dzięki temu strażnicy mogą bez problemu monitorować wygląd dymu wydobywającego się z konkretnego komina lub dokładne obserwowanie całej okolicy.

Furgonetka ma na wyposażeniu również pyłomierz, dzięki któremu można dokładnie określić stężenie pyłów PM10 oraz PM2,5 w powietrzu. Aparatura pozwala też na dokładne zbadanie substancji chemicznych tworzących smog: siarkowodoru, tlenku azotu, węgla oraz lotnych związków organicznych.

Straż Miejska w Białymstoku od początku roku przeprowadziła już 200 kontroli jakości powietrza. Strażnicy przypominają o numerze alarmowym 986, pod który możemy zadzwonić, gdy zauważymy podejrzany dym w swojej okolicy.

Źródło zdjęć: Dawid Gromadzki / materiały prasowe UM Białystok

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.