Udostępnij

Spalenie książek przez księży w Gdańsku. Złożono zawiadomienie do prokuratury

02.04.2019

Rybnicki Alarm Smogowy złożył zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez gdańskich księży, którzy w ognisku spalili m.in. książki o Harrym Potterze, sagę Zmierzch, etniczną afrykańską maskę oraz parasolkę Hello Kitty.

Wydarzenie, którego dotyczy zawiadomienie, miało miejsce w sobotę 30 marca, na terenie rzymsko-katolickiej parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku.

Zdarzenie udokumentowała – i upubliczniła – fundacja „SMS Z NIEBA” na swoim Facebooku:

Podejrzenie przestępstwa

Jak ustaliła w poniedziałek stacja TOK FM, wiceprezydent Gdańska zlecił straży miejskiej kontrolę pozostałości paleniska pod kątem spalania niebezpiecznych substancji. We wtorek natomiast, o podobnych podejrzeniach poinformował tamtejszą prokuraturę Rybnicki Alarm Smogowy – który statutowo zajmuje się nie tylko Rybnikiem, lecz działa na terenie całej Polski.

Złożone przez RAS zawiadomienie do prokuratury skomentował dla nas Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego:

„Kilka tygodni temu składaliśmy zawiadomienie dotyczące pracowników budowy w Rybniku , którzy spalali odpady budowlane. Nie widzimy żadnej różnicy między robotnikiem spalającym odpady a księdzem. Nie jest dla nas ważne, kto tego dokonuje – ważne są skutki.

W niektórych przypadkach uznajemy, że zachowania są tak drastyczne, że nie wystarczy mandat za spalanie odpadów. Tutaj najbardziej bulwersujące było dla nas to, że obok stali ministranci – co widać na opublikowanym zdjęciu – którzy mogli wdychać rakotwórcze produkty spalania. Skoro były tam najprawdopodobniej jakieś plastikowe elementy, drewno malowane farbą, kolorowe okładki książek, to mogły się tam wydzielać rakotwórcze substancje”.

 

Z całością pisma przesłanego do prokuratury przez Rybnicki Alarm Smogowy, można zapoznać się tutaj.

Źródła: Rybnicki Alarm Smogowy, FB/SMS Z NIEBA, TOK FM

Zdjęcie: Shutterstock/Ekaterina_Minaeva

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.