Spalenie książek przez księży w Gdańsku. Złożono zawiadomienie do prokuratury

3832
0
Podziel się:
Spalanie książek przez księży w Gdańsku. Złożono zawiadomienie do prokuratury

Rybnicki Alarm Smogowy złożył zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez gdańskich księży, którzy w ognisku spalili m.in. książki o Harrym Potterze, sagę Zmierzch, etniczną afrykańską maskę oraz parasolkę Hello Kitty.

Wydarzenie, którego dotyczy zawiadomienie, miało miejsce w sobotę 30 marca, na terenie rzymsko-katolickiej parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku.

Zdarzenie udokumentowała – i upubliczniła – fundacja „SMS Z NIEBA” na swoim Facebooku:

Podejrzenie przestępstwa

Jak ustaliła w poniedziałek stacja TOK FM, wiceprezydent Gdańska zlecił straży miejskiej kontrolę pozostałości paleniska pod kątem spalania niebezpiecznych substancji. We wtorek natomiast, o podobnych podejrzeniach poinformował tamtejszą prokuraturę Rybnicki Alarm Smogowy – który statutowo zajmuje się nie tylko Rybnikiem, lecz działa na terenie całej Polski.

Złożone przez RAS zawiadomienie do prokuratury skomentował dla nas Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego:

„Kilka tygodni temu składaliśmy zawiadomienie dotyczące pracowników budowy w Rybniku , którzy spalali odpady budowlane. Nie widzimy żadnej różnicy między robotnikiem spalającym odpady a księdzem. Nie jest dla nas ważne, kto tego dokonuje – ważne są skutki.

W niektórych przypadkach uznajemy, że zachowania są tak drastyczne, że nie wystarczy mandat za spalanie odpadów. Tutaj najbardziej bulwersujące było dla nas to, że obok stali ministranci – co widać na opublikowanym zdjęciu – którzy mogli wdychać rakotwórcze produkty spalania. Skoro były tam najprawdopodobniej jakieś plastikowe elementy, drewno malowane farbą, kolorowe okładki książek, to mogły się tam wydzielać rakotwórcze substancje”.

 

Z całością pisma przesłanego do prokuratury przez Rybnicki Alarm Smogowy, można zapoznać się tutaj.

Źródła: Rybnicki Alarm Smogowy, FB/SMS Z NIEBA, TOK FM

Zdjęcie: Shutterstock/Ekaterina_Minaeva

Podziel się: