Udostępnij

Specustawa jądrowa do konsultacji. Inwestycje w atom mają być łatwiejsze

20.07.2021

Ministerstwo Klimatu skierowało do konsultacji projekt tzw. specustawy jądrowej. Ma ona pomóc w dotrzymaniu terminu uruchomienia pierwszego bloku elektrowni jądrowej w Polsce. Rządzący utrzymują, że będzie on działał od 2033 roku.

Docelowo moce elektrowni jądrowych w Polsce mają wynieść od sześciu do dziewięciu gigawatów (GW) – czytamy w komunikacie na ministerialnej stronie. Dla porównania – łączna moc wszystkich elektrowni działających w Polsce w 2021 roku to ponad 47 GW. W ten sposób energetyka jądrowa ma stać się jednym z filarów zielonej transformacji tego sektora w Polsce.

Czytaj również: Naukowcy PAN o dekarbonizacji: OZE i atom pomogą obniżyć emisje

Specustawa jest uzupełnieniem obowiązującej od zeszłego roku rządowej strategii dotyczącej atomu. Scenariusz przedstawiony w „Programie polskiej energetyki jądrowej” zakłada, że moce polskich bloków jądrowych będą regularnie wzrastać. W 2035 roku mamy mieć 2,2 GW energii z atomu. W 2040 roku ma to być 4,4 GW, a pięć lat później – 7,7 GW.

Specustawa jądrowa przyspieszy formalności

Specustawa ma przyspieszyć inwestycje w atom. Co zakładają plany resortu? Chodzi między innymi możliwość równoległego prowadzenia niektórych postępowań administracyjnych. Poza tym ministerstwo klimatu chce przesunąć terminu wydawania decyzji zasadniczej na początek procesu inwestycyjnego. Dopiero po jej uzyskaniu od resortowych urzędników inwestor może ubiegać się o pozwolenie na prace przygotowawcze.

Projekt precyzuje też przepisy dotyczące budowy i rozruchu obiektów jądrowych. Zmiany w prawie mają również lepiej zabezpieczyć ludność i środowisko przed ewentualnymi szkodliwymi skutkami działania elektrowni.

Nadal nie wiadomo, gdzie powstaną polskie bloki jądrowe. Członkowie rządu co jakiś czas mówią jednak o prawdopodobnych lokalizacjach inwestycji. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził ostatnio, że jedna z elektrowni może stanąć w Wielkopolsce.

„W planach budowy energetyki atomowej rozważamy trzy lokalizacje: okolice Żarnowca nad morzem, Bełchatów i właśnie ten obszar: Pątnów-Adamów-Konin, czy Pątnów w szczególności” – mówił prezes Rady Ministrów w Radiu Poznań. W Pątnowie, Adamowie i Koninie działają dziś bloki węglowe należące do kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka spółki ZE PAK.

Źródło zdjęcia: hrui / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.