Udostępnij

Spędzili 20 lat, żeby zasadzić las tropikalny od nowa. I życie do niego wróciło

15.01.2024

To jedna z historii pod tytułem: „jest jeszcze nadzieja”. Historia o parze z Brazylii, która 20 lat temu uświadomiła sobie, że skoro wszystkie drzewa na bliskim im terenie zostały wycięte, a dzikie zwierzęta odeszły, to sami przesadzą las. Dali tym samym dom ponad 500 zagrożonym gatunkom.

A zaczęło się tak:

Znany brazylijski fotoreporter Sebastiao Ribeiro Salgado dokumentował tragiczne wydarzenia ludobójstwa w Rwandzie. Po tym traumatycznym dla niego projekcie, miał wrócić z Afryki do rodzinnej Brazylii, by przejąć rozległe ranczo w Minas Gerais – regionie, który zapamiętał jako bujny, żywy las deszczowy. Na miejscu zastał go jednak przerażający widok, bo znany mu las okazał się niemal całkowicie zniszczony – tylko 0,5 procenta powierzchni terenu pokrywały drzewa. „Ziemia była tak chora, jak ja’ – mówił w „Guardianie”. Był 1994 rok.

Wtedy jego żona Leila wpadła na pomysł: zasadzimy las od nowa. Cztery lata po powrocie Salgado powołali organizację ekologiczną zajmującą się zrównoważonym rozwojem doliny rzeki Doce – Instituto Terra. Tak zaczęli spełniać pozornie niemożliwe marzenie.

Zasadzili pierwsze nasiona. Był grudzień 1999 roku. Na początku para zatrudniła 24 pracowników, później dołączali do nich liczni wolontariusze. Dniami i nocami pozbywali się inwazyjnych chwastów, zyskując przestrzeń dla nowych sadzonek. Wkrótce na terenie zaczęły kwitnąć drzewa tropikalne charakterystyczne dla regionu, a organizacja otrzymała darowiznę w postaci stu tysięcy sadzonek, które dały początek gęstemu lasowi.

W ciągu kilku następnych lat zespół Insituto Terra odbudował las o powierzchni 709 hektarów, przekształcając jałową działkę w tropikalne cudo. Obecnie stanowi on rezerwat dziedzictwa przyrodniczego, który jest domem dla 293 gatunków drzew, 172 gatunków ptaków, 33 gatunków ssaków oraz 15 gatunków płazów i gadów. Wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem.

Zgodnie z oczekiwaniami, przywrócenie lasu do życia miało ogromny wpływ na ekosystem i klimat. Oprócz powrotu zwierząt i roślin, projekt pozwolił na odświeżenie kilku, niegdyś zasuszonych źródeł wody, a nawet wpłynął pozytywnie na lokalne temperatury. Zwiększyły się opady deszczu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Um tamanduá de colete! ??? Difícil mas escontrado @alice_cavaleiro @josyellypereiradasilva valeew.!

Post udostępniony przez Wanderson Costa (@wandersoncosta_22)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Wanderson Costa (@wandersoncosta_22)

Tym samym Salgado uratował dla świata znacznie więcej niż tylko lokalny krajobraz. Także samego siebie: ” – Wróciły wszystkie owady, ptaki i ryby. I dzięki tym rosnącym drzewom, odrodziłem się też ja” – mówi fotoreporter, dodając, że znalazł jedną z odpowiedzi na pytanie o to, jak walczyć ze zmianami klimatu.

” – Być może mamy rozwiązanie. Potrzebujesz lasu z rodzimymi drzewami, więc musisz zebrać nasiona w tym samym regionie, w którym je sadzisz. Inaczej las milczy, bo tu nie należy i zwierzęta do niego nie przychodzą. Natura to ziemia i jej istoty. Jeśli nie mamy pewnego rodzaju duchowego podejścia do naszej planety, obawiam się, że będziemy narażeni na niebezpieczeństwo.”

Fot: Instituto Terra

Źródło: My Modern Met, Unilad

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.