Udostępnij

Spędzili 20 lat, żeby zasadzić las tropikalny od nowa. I życie do niego wróciło

29.04.2019

To jedna z historii pod tytułem: „jest jeszcze nadzieja”. Historia o parze z Brazylii, która 20 lat temu uświadomiła sobie, że skoro wszystkie drzewa na bliskim im terenie zostały wycięte, a dzikie zwierzęta odeszły, to sami przesadzą las. Dali tym samym dom ponad 500 zagrożonym gatunkom.

A zaczęło się tak:

Znany brazylijski fotoreporter Sebastiao Ribeiro Salgado dokumentował tragiczne wydarzenia ludobójstwa w Rwandzie. Po tym traumatycznym dla niego projekcie, miał wrócić z Afryki do rodzinnej Brazylii, by przejąć rozległe ranczo w Minas Gerais – regionie, który zapamiętał jako bujny, żywy las deszczowy. Na miejscu zastał go jednak przerażający widok, bo znany mu las okazał się niemal całkowicie zniszczony – tylko 0,5 procenta powierzchni terenu pokrywały drzewa. „Ziemia była tak chora, jak ja’ – mówił w „Guardianie”. Był 1994 rok.

Wtedy jego żona Leila wpadła na pomysł: zasadzimy las od nowa. Cztery lata po powrocie Salgado powołali organizację ekologiczną zajmującą się zrównoważonym rozwojem doliny rzeki Doce – Instituto Terra. Tak zaczęli spełniać pozornie niemożliwe marzenie.

Zasadzili pierwsze nasiona. Był grudzień 1999 roku. Na początku para zatrudniła 24 pracowników, później dołączali do nich liczni wolontariusze. Dniami i nocami pozbywali się inwazyjnych chwastów, zyskując przestrzeń dla nowych sadzonek. Wkrótce na terenie zaczęły kwitnąć drzewa tropikalne charakterystyczne dla regionu, a organizacja otrzymała darowiznę w postaci stu tysięcy sadzonek, które dały początek gęstemu lasowi.

W ciągu kilku następnych lat zespół Insituto Terra odbudował las o powierzchni 709 hektarów, przekształcając jałową działkę w tropikalne cudo. Obecnie stanowi on rezerwat dziedzictwa przyrodniczego, który jest domem dla 293 gatunków drzew, 172 gatunków ptaków, 33 gatunków ssaków oraz 15 gatunków płazów i gadów. Wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem.

Zgodnie z oczekiwaniami, przywrócenie lasu do życia miało ogromny wpływ na ekosystem i klimat. Oprócz powrotu zwierząt i roślin, projekt pozwolił na odświeżenie kilku, niegdyś zasuszonych źródeł wody, a nawet wpłynął pozytywnie na lokalne temperatury. Zwiększyły się opady deszczu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Um tamanduá de colete! ??? Difícil mas escontrado @alice_cavaleiro @josyellypereiradasilva valeew.!

Post udostępniony przez Wanderson Costa (@wandersoncosta_22)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Wanderson Costa (@wandersoncosta_22)

Tym samym Salgado uratował dla świata znacznie więcej niż tylko lokalny krajobraz. Także samego siebie: ” – Wróciły wszystkie owady, ptaki i ryby. I dzięki tym rosnącym drzewom, odrodziłem się też ja” – mówi fotoreporter, dodając, że znalazł jedną z odpowiedzi na pytanie o to, jak walczyć ze zmianami klimatu.

” – Być może mamy rozwiązanie. Potrzebujesz lasu z rodzimymi drzewami, więc musisz zebrać nasiona w tym samym regionie, w którym je sadzisz. Inaczej las milczy, bo tu nie należy i zwierzęta do niego nie przychodzą. Natura to ziemia i jej istoty. Jeśli nie mamy pewnego rodzaju duchowego podejścia do naszej planety, obawiam się, że będziemy narażeni na niebezpieczeństwo.”

Fot: Instituto Terra

Źródło: My Modern Met, Unilad

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.