Udostępnij

Spółdzielnia po raz pierwszy zasadziła łąki kwietne. Zakwitły mimo suszy

09.09.2019

O miejskich łąkach kwietnych słychać w Polsce coraz częściej, ale tym razem jej posadzeniem zajęło się nie samo miasto, a spółdzielnia mieszkaniowa. Po dwóch miesiącach od posiania Wrocław-Południe chwali się efektami swojego pionierskiego projektu, który zajął w sumie 1000 mkw. 

Chodzi o wysiane w czerwcu łąki kwietne w dwóch lokalizacjach, przy ulicy Gwiaździstej we Wrocławiu. Spółdzielnia jest zaskoczona, że tak kolorowe i pachnące efekty pojawiły się niemal z dnia na dzień, bo jak mówią jej przedstawiciele, warunki atmosferyczne raczej nie sprzyjały kiełkowaniu i wzrastaniu roślin.  Podkreślają, że to jeden z pierwszych takich projektów w mieście.

”Mieszkańcy, zamiast skromnego trawnika, mają pod oknem festiwal kwiatów, a w nim m.in. ślaz mauretański, nagietki, chabry, maki, nachyłki. Nie ma lepszego projektanta niż natura” – wylicza Marta Wojniłko-Szymańska, specjalista ds. architektury krajobrazu w spółdzielni.

Nie przeszkodziła susza, pomogła gleba

Zakładanie miejskich łąk kwietnych zamiast trawników to coraz bardziej powszechny trend w Europie. Wpisuje się w działania polepszające jakość powietrza, zwiększają retencję wody w miastach i wrażenia wizualne mieszkańców. Wrocław-Południe cytuje jednego z nich:

“Mniej więcej wtedy, gdy łąka była wysiewana, urodziła się moja córeczka Hania i zaczęły się codzienne spacery. Mieszkamy w centrum, nie mamy w pobliżu parku i potrafimy docenić ten kawałek natury w mieście. Taka łąka tworzy lepszy klimat niż zwykły trawnik” – mówi Sebastian Dziekan.

Spółdzielnia zasadziła dwie łąki o łącznej powierzchni prawie 1000 mkw. Przy ocenie gleby przez wykonawcę okazało się, że jej skład będzie sprzyjał roślinom.

“Może dlatego, mimo dużej suszy, rośliny zakorzeniły się i zakwitły. W tym roku, ze względu na warunki, łąka wymagała podlewania. Skoro jednak zakwitła, w kolejnych latach będzie już sobie radzić sama”  – ocenia Karol Podyma, wykonawca łąki. Jego firma ma na koncie projekty w Warszawie , Krakowie, Gdańsku oraz w wielu mniejszych miastach, co pokazuje jak szeroki krąg zatacza ruch pro-łąkowy.

Po co spółdzielni łąka kwietna?

Marta Wojniłko-Szymańska zachęca inne spółdzielnie do siania łąk: “Nie tylko pięknie pachnie i upiększa wspólną przestrzeń, ale przede wszystkim przyciąga owady i ptaki. Zapewnia miastu bioróżnorodność i zatrzymuje wodę, dzięki czemu wzmacnia miejski ekosystem, który staje się bardziej odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Rzadsze wykorzystanie kosiarek to mniejsze spalanie paliwa i zużycie prądu. Utrzymanie łąki jest tańsze niż trawnika, ponieważ musi ona być koszona tylko raz lub dwa razy w roku. Pomiędzy ruchliwymi miejskimi arteriami pełni funkcję antysmogową i obniża temperaturę powietrza”.

Łąki przy Gwiaździstej będą koszone w tym roku tylko raz – po przekwitnieniu na jesień, żeby wiosną stworzyć przestrzeń dla wieloletnich roślin, takich jak len, złocień właściwy, rumian barwierski, cykoria podróżnik, ślazy, koniczyny. Planowane są też dodatkowe dosiewk, bo jak ocenia wrocławska spółdzielnia: to, co na razie pokazały łąki, to tylko część ich możliwości.

To kolejny z ekologicznych i antysmogowych projektów SM Wrocław-Południe. Spółdzielnia wytwarza energię elektryczną z największej w Polsce rozproszonej miejskiej elektrowni słonecznej.

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.