Udostępnij

Społeczna akcja „Karny Kopciuch”: do organizatorów wpłynęło już 1000 zgłoszeń, nie tylko z Rybnika

13.09.2020

Akcja „Karny Kopciuch” to społeczna inicjatywa, zainicjowana przez mieszkańców Rybnika. Wziąć w niej udział mogą jednak także osoby z innych miejscowości, które napotykają uciążliwości ze strony swoich sąsiadów: spalających śmieci lub korzystających z przestarzałych urządzeń grzewczych.

Jak informują organizatorzy, od listopada ubiegłego roku – kiedy ruszyła akcja „Karny Kopciuch” – otrzymali oni 1000 zgłoszeń.

Co istotne, pochodziły one nie tylko z Rybnika i sąsiednich miast, ale i miejscowości rozsianych po całym kraju. Były to m.in. Brzezinka Średzka (woj. dolnośląskie), Ćwiklice (śląskie), Gniechowice (dolnośląskie), Grudź (lubelskie), Kleosin (podlaskie), Kozłowo (warmińsko-mazurskie), Lututów (łódzkie), Mysiadło (mazowieckie), Ołpiny (małopolskie), Pruszcz (kujawsko-pomorskie), Rosnówko (woj. wielkopolskie), Siemianice (pomorskie) czy Węgry (woj. dolnośląskie).

3 kroki na rzecz poprawy jakości powietrza

Po zgłoszeniu źródła ciepła, które budzi nasze wątpliwości, działania rozpoczynają się do akcji informacyjno-edukacyjnej. Pierwszy krok to przesłanie do sąsiada materiałów na temat skutków zdrowotnych zanieczyszczeń oraz informacji o tym, jak uzyskać dotację na wymianę źródła ogrzewania.

„Co ważne, w przesyłanym piśmie tłumaczymy adresatowi dlaczego smog jest groźny dla naszego życia i zdrowia. Wskazujemy także, gdzie można uzyskać dofinansowanie na wymianę starego kotła 'kopciucha'” – mówi Wacław Wrana, koordynator akcji „Karny Kopciuch”.

Kiedy to nie przyniesie skutku, aktywiści obiecują zadbać o kontrolę ze strony odpowiednich organów.

W przypadku kiedy i to nie zadziała, organizatorzy planują “napiętnować” właściciela poprzez umieszczenie posesji na mapie kopciuchów. Temu ostatniemu towarzyszyć ma ponadto wniosek o uruchomienie procedury administracyjnej, która może zmusić do wymiany źródła ciepła. Jak informował lokalny portal Rybnik.com.pl, w kwietniu b.r. doszło do pierwszego takiego przypadku.

Ze szczegółami akcji można zapoznać się na stronie karnykopciuch.pl. Znajduje się tam również formularz, poprzez który można zgłosić problematyczne źródło ciepła.

https://www.facebook.com/KarnyKopciuch/photos/a.116221816511754/185344666266135/?type=3&theater

„Ludzie martwią się o życie i zdrowie swoje oraz najbliższych”

Skąd jednak aż 1000 zgłoszeń w ramach akcji? „Po pierwsze, obywatele są coraz bardziej świadomi jaki wpływ na jakość powietrza ma używanie kotłów starego typu i emisja szkodliwych zanieczyszczeń. Nie ma więc już społecznej akceptacji tego, by jeden „kopciuch” zatruwał całą okolicę. Tym bardziej że coraz więcej osób korzysta już z ekologicznych źródeł ciepła” – komentuje Mariola Kujańska, psycholog na co dzień pomagająca mieszkańcom Rybnika i okolic.

„Po drugie, ludzie najzwyczajniej w świecie martwią się o życie i zdrowie swoje oraz najbliższych. Dziś już wiadomo, że wdychanie smogu powoduje alergie, choroby układu krążenia i nowotwory. Świadomi obywatele odruchowo bronią się przed tym” – ocenia psycholog.

https://www.facebook.com/SmogLab/posts/2476798735935800

_

Źródło: Organizatorzy akcji

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.