Udostępnij

Sposób Mediolanu na smog: niedziela bez samochodu

04.02.2020

Stolica Lombardii zabroniła korzystania z samochodu na jeden dzień w ramach „pieszej niedzieli”. Władze zdecydowały się na ten krok, by poprawić jakość powietrza. Niestety, wielu kierowców nie dostosowało się do zalecenia magistratu.

Mediolan w ten sposób chce zwrócić uwagę mieszkańców na problem zanieczyszczenia powietrza. Światowa stolica mody jest też stolicą włoskiego smogu. Wielokrotnie trafiała do zestawień najbardziej zanieczyszczonych metropolii Europy. Ze smogiem zmagają się również inne miasta północnych Włoch, jak Brescia, Turyn i Monza. Ponad rok temu specjaliści Europejskiego Trybunału Obrachunkowego uznali, że w przypadku Mediolanu za większą część zanieczyszczeń odpowiadają samochody.

Zakaz dotyczył samochodów z konwencjonalnym napędem i obowiązywał od dziewiątej rano do osiemnastej. W całym mieście, z drobnymi wyjątkami, można było poruszać się jedynie autami elektrycznymi, transportem publicznym, rowerami czy hulajnogami. Zakaz nie dotyczył również motocykli i skuterów. Nie wszyscy zmotoryzowani mieszkańcy wzięli sobie to jednak do serca. 70 patroli lokalnej policji wystawiło ponad 600 mandatów osobom, które zignorowały zakaz.


By umożliwić sprawne poruszanie się po mieście, władze wysłały na ulice więcej autobusów, a metro wykonało 350 dodatkowych kursów. Ułatwiło to życie kibicom, którzy mogli dotrzeć na mecz AC Milan za pomocą transportu publicznego. Według lokalnych mediów większość z nich wybrało właśnie komunikację miejską – mimo że ulica prowadząca w stronę stadionu San Siro była jedną z niewielu otwartych dla aut miejskich arterii.

Burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala ma nadzieję, że „Piesza Niedziela” przekona mieszkańców do pozostawienia aut w garażach również w tygodniu. Zakazowi sprzeciwiła się z kolei a opozycja w radzie miasta. Swoje niezadowolenie wyrazili między innymi przedstawiciele prawicowej Ligi.

Zdjęcie: Arcansel/Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.