Udostępnij

Spowolnienie wzrostu gospodarczego uratuje klimat? „Wciąż więcej pytań, niż odpowiedzi” [PODCAST]

28.01.2024

Konsumujemy na potęgę, a nasza konsumpcja wzmaga efekt cieplarniany. Z drugiej strony – co mamy robić? Nawet, jeśli nie kupiliśmy sobie w tym roku szóstego iPhone’a, to nadal żyjemy w systemie opartym na produkcji i wydawaniu pieniędzy. Czy mamy na to jakiś wpływ? I czy uratuje nas model ekonomiczny degrowth? To dzisiejsze proste pytanie.

Gdy nagrywłem ten odcinek, zbliżały się święta. Co to oznacza? Że kupowaliśmy na potęgę. I to jest jednym z filarów dzisiejszej gospodarki: ktoś zatrudnia pracowników, oni coś wytwarzają, trafia to do sklepów, my to kupujemy, ktoś ma z tego zysk. Wydaje się, że wszystko działa doskonale i mamy z tego same korzyści. Tylko że nie. Przynajmniej tak twierdzą osoby, które proponują celowo spowolnić wzrost gospodarczy. Wielu ekonomistom już teraz włos jeży się na głowie. Ale w tym szaleństwie zdecydowanie może być metoda – na organiczenie efektu cieplarnianego.

Mowa o modelu degrotwh, co w języku polskim może oznaczać “wygaszenie wzrostu”. Chodzi o to, by zmniejszyć produkcję  i usługi – bo wiążą się ona z emisją gazów cieplarnianych. A od tego, jak wiadomo, może skończyć się nasza cywilizacja – przez wzrost poziomu oceanów, temperatury czy klęsk żywiołowych. No ale jak to będzie działać? Skoro będziemy mniej wytwarzać, to obniżą nam się pensje? I jaka to wolność osobista, jeśli nie mogę sobie kupić tego, na co mam akurat ochotę?

– Dla mainstreamowych ekonomistów to jest rewolucja, ale chodzi o zmianę paradygmatu myślenia. Spotykam się ze sceptycznym traktowaniem tego, o czym mówię. Od razu padają pytania o to, czy da się to pogodzić ze wzrostem jakości życia. – mówi mi Yaryna Khmara, ekonomistka zajmująca się tematyką degrowth z Uniwersytetu Łódzkiego.

Model ten zakłada, że mimo wszystko utrzymamy stabilność – wypłaty i emerytury nadal będą wypłacane, będziemy być może dostawać mniej pieniędzy, ale mniej będziemy potrzebować. Ale to tylko jedno z wielu podejść do sprawy. Degrowth to świeża sprawa, dlatego ekonomiści i aktywiści wciąż się o nią spierają, a jednej definicji wciąż nie widać. Jak mi przyznaje Khmara – na razie wciąż mamy więcej pytań, niż odpowiedzi.

“Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Soundcloud i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Źródło zdjęcia: noomcpk / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.