Sprzedają "pył gumowy granulat z opon osobowych" jako opał

326
14
Podziel się:
polska w dużych dawkach

Kilka osób napisało dziś do nas w sprawie ogłoszenia, które pojawiło się w serwisie OLX Polska. Był wśród nich człowiek z Czystego Czernichowa, który prosił by o tym wspomnieć, więc to robimy.

Ogłoszenie dotyczy sprzedaży pyłu z gumy z opon osobowych.
Guma, jak napisano w ogłoszeniu, jest “bogata w kaloryczność”.  Gdyby ktoś się martwił, że coś jest z nią nie w porządku, znajdzie w ogłoszeniu także zapewnienie, że towar jest czysty i “bez wtrąceń”. Co jak rozumiemy oznacza, że pali się nie czym innym, tylko zmieloną gumą z opon.

granulat z opon

granulat z opon


W ogłoszeniu znaleziono miejsce także na certyfikat z badań laboratoryjnych, które potwierdzają wilgotność i kaloryczność tego oryginalnego opału, który stosuje się – i owszem – w przemyśle, ale akurat ten portal nie jest znany z tego, by służył budowaniu relacji B2B. Raczej prezentuje ofertę skierowaną do klientów indywidualnych.
Zadzwoniliśmy, by zapytać, jak pachnie palona czysta guma z opon i czy czasami nie chorobą.  Nikt jednak nie odebrał.
Wpisując telefon w google – warto wspomnieć – można trafić do firmy z Bielska-Białej, która tak opisuje swoją działalność:
“Profil Spółki obejmuje prowadzenie działalności w zakresie gospodarowania odpadami jakimi są m.in. zużyte opony i wszelkie odpady gumowe.
Prowadzimy zbiórkę odpadów, wytwarzając paliwo alternatywne wykorzystywane w wielu dziedzinach gospodarki, a także oferujemy usługi recyklingu i odzysku zużytych opon, odpadów gumowych i innych odpadów.”
Chwali się też, że robi to z pomocą nowoczesnej technologii.

Podziel się:

14 comments

 1. Marcin 15 Luty, 2018 pm 28 22: 26 Odpowiadać

  Ocena wykorzystania rozdrobnionych odpadów gumowych uzyskiwanych jako produkt uboczny bieżnikowania oraz w wyniku rozdrabniania zużytych opon
  Możliwość zastosowania rozdrobnionych odpadów gumowych zależy od wielkości cząsteczek gumy. Grys i granulat po dodaniu odpowiednich lepiszczy stosuje się najczęściej jako nawierzchnie placów zabaw, boisk sportowych a także wykładziny dźwiękochłonne i amortyzujące uderzenia. Natomiast pył gumowy dodaje się najczęściej do mieszanek gumowych, z których wyrabia się takie produkty jak dywaniki samochodowe, maty gumowe itp. Należy stwierdzić, że są to zastosowania ograniczone. Według ocen Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, obecnie w Polsce do wyżej wymienionych zastosowań wystarcza materiał uzyskiwany jako produkt uboczny procesu bieżnikowania – ścier gumowy, powstający w trakcie usuwania starego bieżnika. W opracowaniu IBDiM pod tytułem “Wykorzystanie zużytych opon w budownictwie drogowym” (Warszawa, 2002) wskazane jest zastosowanie, które może pochłonąć duże ilości miału gumowego, a tym samym stworzyć realne zapotrzebowanie na ten produkt. Zastosowaniem tym jest domieszka miału gumowego do mieszanek asfaltowych wykorzystywanych do budowy dróg. Jednak autorzy opracowania zwracają uwagę, że najpoważniejszą przeszkodą w upowszechnieniu modyfikacji mieszanek asfaltowych rozdrobnionymi odpadami gumowymi są koszty. Według szacunków amerykańskich koszty te mogą być wyższe od 50 do 100% w porównaniu z tradycyjnymi technologiami budowy dróg. Ten przyrost kosztów z kolei przekłada się w wysokości 3 dolarów na jedną oponę poddaną recyklingowi materiałowemu poprzez rozdrobnienie i wykorzystanie do budowy drogi. Wyższe koszty wynikają z kosztu samego miału gumowego – najlepsze właściwości mieszanki gumowo-asfaltowej uzyskiwane są przy zastosowaniu najdrobniejszego granulatu, który z kolei jest najdroższy. Drugim powodem podrażania budowy drogi z użyciem tego rodzaju mieszanek jest konieczność zastosowania specjalnych instalacji do modyfikowania asfaltu.

 2. Robert 16 Luty, 2018 pm 28 12: 00 Odpowiadać

  To się normalnie w głowie nie mieści !!! Taki proceder powinien być od razu zgłoszony na policję i prokurator powinien się tym zająć. To jest normalne świadome trucie obywateli i środowiska. Gdzie są służby, które rzekomo mają chronić obywateli?
  Pozdrawiamy,
  czujniki-smogu.pl

 3. Andrzej PL 18 Luty, 2018 am 28 02: 55 Odpowiadać

  Brak sumienia, powdychaj sobie dym z tego i zobaczymy czy nie jest rakotwórczy, nawet dym z węgla jest, a to już jest totalna chemia plastikopodobne substancje nie powinnny być palone!!! Zadzwoń do Unii Europejskiej i zgłoszę sprawę

 4. Maja 21 Luty, 2018 am 28 08: 02 Odpowiadać

  Zaraz… Ale to nie jest pełna treść ogłoszenia…:
  “Na sprzedaż pył gumowy.
  Bardzo bogata w kaloryczność guma z opon osobowych. Towar czysty bez wtrąceń
  Kontakt 731 – pokaż numer telefonu –
  Cena 60eur/t
  Pył nadaje się do przemysłu – wzbogacenie paliw alternatywnych lub produkcja granulatu gumowego lub tworzyw z gumy, bezpiecznych placy itp.
  SPRZEDAWANY TYLKO I WYŁĄCZNIE DLA FIRM zajmującymi się produkcją paliw alternatywnych lub granulatu gumowego posiadających stosowne zezwolenia. ”
  Ostatnie zdania chyba są dość istotne..
  Poza tym, Ludzie… obudźcie się! To nie jest nowość.
  Cementownie, elektrociepłownie palą całymi oponami, paliwem rdf (syf nad syfami i jeszcze nazywają to recyklingiem 🙁 )

  • Kam... 21 Luty, 2018 pm 28 20: 15 Odpowiadać

   W artykule jest napisane, że portal olx raczej nie służył budowaniu relacji B2B… stąd też zdziwienie nie tylko autora powyższej treści ale i ogółu. Można by zadać pytanie czy nie jest prowadzona sprzedaż dla klientów indywidualnych. Swój dom ogrzewam ekologicznym kotłem Kostrzewa Mini Bio na pellet i nie wyobrażam sobie aby do zbiornika wsypać jakkolwiek przerobione opony. Pellet też powstaję z odpadu poprodukcyjnego. Nie ma co porównywać. Myślę, że niestety pomysłów ludziom nie brakuję. We wnętrzu mojego kotła można by dosłownie piec chleb jest tak czysty. Ze spalonego pelletu zostaje garstka lekkiego popiołu a co zostaję z tego granulatu…

   • mietek 26 Luty, 2018 pm 28 15: 49

    “W artykule jest napisane, że portal olx raczej nie służył budowaniu relacji B2B… stąd też zdziwienie nie tylko autora powyższej treści ale i ogółu.”
    Autor sobie coś ubzdurał i wydaje mu się, że wpadł na trop niewiadomo czego. Tak samo można kupić na Allegro środki do dezynsekcji przeznaczone tylko dla użytkowników profesjonalnych i nikogo to nie dziwi.

 5. mietek 26 Luty, 2018 pm 28 15: 51 Odpowiadać

  A czy szanowny autor zadzwonił może do firmy i zapytał, czy jako osoba indywidualna mógłby zakupić ten granulat? Bo póki co to wygląda na zwykłe bicie piany.

 6. Xc2 12 Luty, 2019 pm 28 13: 05 Odpowiadać

  Dobry opał.
  Zamawiam całego tira.
  W sumie to jak trociny.
  Przecież jak się pali składowisko śmieci to piszą,że dym nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i środowiska, po za tym ja mam taki kocioł co nawet z opon nie kopci więc nie ma dymu można palić.

Czy zgadzasz się z autorem?