Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w I połowie 2019 roku znacząco wzrosła sprzedaż pomp ciepła w kraju. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego liczba sprzedanych urządzeń typu powietrze/woda podwoiła się. O 20 proc. wzrosła natomiast sprzedaż gruntowych pomp ciepła. Organizacja przyczyn upatruje m.in. we wzroście zainteresowania bezemisyjnym ogrzewaniem wśród Polaków oraz w rządowym programie „Czyste Powietrze”.
W związku z zaobserwowanym do tej pory wzrostem Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przewiduje, że w całym 2019 roku Polacy kupią 20 tys. pomp ciepła typu powietrze/woda. Jeśli chodzi o gruntowe pompy ciepła w tym samym okresie odnotowano wzrost sprzedaży o 20 procent. Organizacja szacuje, że w roku 2019 do polskich domów trafi 6 tys. tego typu urządzeń.
Oznacza to najbardziej dynamiczny wzrost w historii branży. Zdaniem organizacji jest to prawdopodobnie związane z funkcjonowaniem programu Czyste Powietrze oraz zwiększeniem zainteresowania klientów bezemisyjną technologią grzewczą. Jak wynika z informacji PORT PC, uzyskanych od NFOŚiGW, w przypadku 30 proc. wniosków o dofinansowanie w ramach rządowego programu jako nowe źródło ogrzewania wskazywane są pompy ciepła.
W przypadku pomp ciepła służących do ogrzewania wody odnotowano niewielki 1-procentowy wzrost sprzedaży.
PORT PC przewiduje, że w dłuższej perspektywie zainteresowanie pompami ciepła będzie wzrastać, m.in. za sprawą unijnych planów dekarbonizacji gospodarek. Autorzy raportu podkreślają, że w latach 2021-2027 główny strumień funduszy unijnych będzie skierowany na podnoszenie efektywności energetycznej budynków.
Organizacja szacuje, że w całym 2019 roku pompy ciepła będą stanowić ok. 25 proc. urządzeń grzewczych zainstalowanych w nowych budynkach jednorodzinnych.
Źródło: PORT PC
Zdjęcie: Shutterstock/klikkipetra