Udostępnij

Sprzedaż powietrznych pomp ciepła w Polsce podwoiła się. Wśród przyczyn wskazuje się walkę o czyste powietrze

14.08.2019

Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w I połowie 2019 roku znacząco wzrosła sprzedaż pomp ciepła w kraju. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego liczba sprzedanych urządzeń typu powietrze/woda podwoiła się. O 20 proc. wzrosła natomiast sprzedaż gruntowych pomp ciepła. Organizacja przyczyn upatruje m.in. we wzroście zainteresowania bezemisyjnym ogrzewaniem wśród Polaków  oraz w rządowym programie „Czyste Powietrze”.

W związku z zaobserwowanym do tej pory wzrostem Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przewiduje, że w całym 2019 roku Polacy kupią 20 tys. pomp ciepła typu powietrze/woda. Jeśli chodzi o gruntowe pompy ciepła w tym samym okresie odnotowano wzrost sprzedaży o 20 procent. Organizacja szacuje, że w roku 2019 do polskich domów trafi 6 tys. tego typu urządzeń.

Oznacza to najbardziej dynamiczny wzrost w historii branży. Zdaniem organizacji jest to prawdopodobnie związane z funkcjonowaniem programu Czyste Powietrze oraz zwiększeniem zainteresowania klientów bezemisyjną technologią grzewczą. Jak wynika z informacji PORT PC, uzyskanych od NFOŚiGW, w przypadku 30 proc. wniosków o dofinansowanie w ramach rządowego programu  jako nowe źródło ogrzewania wskazywane są pompy ciepła.

W przypadku pomp ciepła służących do ogrzewania wody odnotowano niewielki 1-procentowy wzrost sprzedaży.

PORT PC przewiduje, że w dłuższej perspektywie zainteresowanie pompami ciepła będzie wzrastać, m.in. za sprawą unijnych planów dekarbonizacji gospodarek. Autorzy raportu podkreślają, że w latach 2021-2027 główny strumień funduszy unijnych będzie skierowany na podnoszenie efektywności energetycznej budynków.

Organizacja szacuje, że w całym 2019 roku pompy ciepła będą stanowić ok. 25 proc. urządzeń grzewczych zainstalowanych w nowych budynkach jednorodzinnych.

 

Źródło: PORT PC

Zdjęcie: Shutterstock/klikkipetra

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.