Udostępnij

Stanowisko PAS do projektów uchwał antysmogowych dla Wrocławia oraz uzdrowisk województwa dolnośląskiego

28.09.2017

W imieniu organizacji społecznych skupionych w Polskim Alarmie Smogowym wyrażamy poparcie dla projektów uchwał antysmogowych dla Gminy Miejskiej Wrocław oraz uzdrowisk dolnośląskich, dotyczących ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, mając na uwadze konieczność szybkiego wprowadzenia konkretnych działań eliminujących zagrożenie zdrowia mieszkańców oraz zagrożenie stanu środowiska naturalnego.

Uważamy, że projekty uchwał zaproponowane przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego są dobrym i kompromisowym rozwiązaniem dla Wrocławia i dolnośląskich uzdrowisk.

Wrocław, Jelenia Góra, Szczawno – Zdrój, czy Kudowa – Zdrój borykają się z podobnymi problemami jakości powietrza jak Kraków, gdzie już wprowadzono przepisy mające na celu eliminację paliw stałych z sektora komunalno-bytowego. W roku 2016, zgodnie z pomiarami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Szczawno-Zdrój (uzdrowisko) zanotowało przekroczenie rządu 744% normy dopuszczalnego stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu!

Tak wysokie stężenia rakotwórczych substancji w powietrzu są niedopuszczalne w miejscowościach leczniczych. W niewiele lepszej sytuacji znajdują się inne uzdrowiska Dolnego Śląska oraz Wrocław, co przekłada się bezpośrednio na liczbę przedwczesnych zgonów.

Badania przeprowadzone na zlecenie Uniwersytetu Wrocławskiego dowiodły, że każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza we Wrocławiu umiera przedwcześnie około 1000 osób, a w Jeleniej Górze – prawie 100! We Wrocławiu zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną 13% zgonów!

Dlatego tak bardzo ważne jest wprowadzenie ograniczeń, które w możliwie najkrótszym czasie wpłyną na poprawę jakości powietrza w całym województwie dolnośląskim.

Niniejszym Polski Alarm Smogowy wyraża poparcie dla projektów uchwał antysmogowych dla Wrocławia i miejscowości uzdrowiskowych, ogłoszonych w konsultacjach społecznych przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

Jednocześnie apelujemy o szybkie uruchomienie programów dotacyjnych dla osób najuboższych, przeznaczonych na wymianę kotłów i ocieplenie domów. Podejmowanie walki z niską emisją powinno iść w parze z ofertą pomocy dla osób potrzebujących wsparcia i jednocześnie przeciwdziałać zjawisku ubóstwa energetycznego.

W imieniu Polskiego Alarmu Smogowego,

Andrzej Guła

Fot. Wrocław. Smogowa Mapa Polski.

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.