Udostępnij

Starając się o pozwolenie na budowę, będzie trzeba wykazać emisje CO2? New Jersey ogłasza strategię klimatyczną

30.01.2020

Gubernator amerykańskiego stanu New Jersey, Phil Murphy, ogłosił wczoraj lokalną strategię klimatyczną. Zakłada ona osiągnięcie neutralności klimatycznej w energetyce do 2050 roku, m.in. poprzez promowanie rozproszonych źródeł odnawialnych. Murphy chce również, by w przypadku starania się o pozwolenie na budowę w stanowym Departamencie Ochrony Środowiska (DEP) konieczne było rozważenie skutków inwestycji dla klimatu. Przygotowanie odpowiednich przepisów, zdaniem tamtejszych organizacji proekologicznych, może jednak potrwać zbyt długo.

Plan stanu New Jersey – na czele którego stoi obecnie gubernator Phil Murphy, z Partii Demokratycznej – zakłada osiągnięcie 100 proc. czystej energii w energetyce do 2050 roku. Czysta energia jest w tym przypadku rozumiana jako energia produkowana w sposób niskoemisyjny, jeśli chodzi o emisje gazów cieplarnianych.

Przekształcenia w energetyce, wraz z ograniczeniami dotyczącymi sektorów budownictwa i transportu, mają pozwolić na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 80 proc. względem stanu z 2006 roku. Istotnym punktem na mapie transformacji energetycznej ma być rok 2030, do którego emisje GHG mają spaść o 45 procent. W ramach ogłoszonej w środę strategii zakłada się m.in. elektryfikację transportu, rozwój energetyki wiatrowej oraz fotowoltaiki.

By wesprzeć główne założenia strategii w ciągu dwóch przyjęte mają zostać odpowiednie zmiany w prawie. I właśnie to, jak długo przygotowywane będą nowe przepisy, wzbudziło największe obawy wśród lokalnych organizacji proekologicznych.

Jedno z proponowanych rozwiązań dotyczy tego, by Departament Ochrony Środowiska (DEP), odpowiadający za wydawanie pozwoleń na realizację określonych inwestycji, w otrzymywanych wnioskach wymagał również oszacowania emisji generowanych przez inwestycję. Gubernator Murphy wydał póki co rozporządzenie, nakładający na DEP obowiązek opracowania i przedstawienia szczegółowych przepisów w ciągu dwóch lat.

Lokalny portal Daily Record zwraca uwagę, że rozporządzenie wydaje dość ogólne zalecenia dla DEP, jednak domniemywać można, że przepisy miałyby obejmować wszystkie inwestycje emitujące w jakikolwiek sposób gazy cieplarniane. Dokładny ich kształt leży póki co w rękach DEP, które ma podjąć prace nad przepisami po zebraniu odpowiednich informacji od przedsiębiorców, ekologów i innych grup. To jednak potrwa.

Według DR, choć sam fakt prac nad przepisami został dobrze przyjęty przez tamtejsze organizacje ekologiczne, jedna z nich obawia się, że w ciągu dwóch lat mogą zostać przyznane pozwolenia dla inwestycji, emitujących gazy cieplarniane przez następne dekady. Empower NJ, bo tak nazywa się wspomniana grupa, twierdzi, że w kolejce po decyzje urzędników czeka kilkanaście tego typu inwestycji.

_

Źródła: nj.gov, Twitter, Daily Record

Zdjęcie: Shutterstock/CPQ

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.