Udostępnij

12 tysięcy uczniów na ulicach Brukseli. Strajkują dla klimatu

18.01.2019

Ponad 12 tysięcy uczniów w Belgii opuściło w czwartek zajęcia lekcyjne, aby dołączyć do marszu w sprawie ochrony klimatu. Mimo deszczu i chłodu, protest w Brukseli zebrał jeszcze więcej młodych uczestników niż pierwszy, organizowany w zeszłym tygodniu.

„Wagary? Nie. My walczymy o naszą przyszłość” – głosił jeden z transparentów podczas szkolnego strajku dla klimatu. Uczniowie mają nadzieję, że wiece przekształcą się w cotygodniowe wydarzenia. Władze niektórych szkół to rozumieją.

„Edukacja ma przekształcić młodych ludzi w dojrzałych obywateli. Tymi działaniami udowadniają, że takimi właśnie są” – komentuje Patrick Lancksweerdt, dyrektor lokalnej szkoły w gazecie „De Standaard”.

Efekt Grety

Organizatorki marszu, 17-letnia Anuna De Wever i 19-letnia Kyra Gantois podążają śladami znanego na całym świecie, szkolnego strajku Grety Thunberg. 16-latka ze Szwecji w zeszłym roku rozpoczęła protest przed szwedzkim parlamentem i zainspirowała tysiące innych uczniów do zrobienia tego samego. Szkolne strajki odbywają się regularnie w Australii.

– Uważamy, że Greta ma rację w swoich działaniach i stwierdziliśmy, że to samo musimy zrobić w Belgii – mówi De Wever na łamach gazety „Le Soir”. W środę uczennice spotkały się z przedstawicielami rządu flamandzkiego. Politycy zaproponowali dyskusję z ekspertami przy okrągłym stole. – Na razie nic konkretnego się jeszcze nie wydarzyło. Należy podjąć drastyczne środki, aby zapobiec globalnemu ociepleniu – podkreśla 17-latka.

Greta Thunberg, od której zaczął się młodzieżowy zryw, powtarza swoją jednoosobową pikietę w każdy piątek, od rozpoczęcia roku szkolnego. O zmianach klimatu opowiadała m.in. podczas TEDxStockholm i szczytu COP24 w Katowicach. Podczas swojego pobytu w Polsce rozmawiała z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

– Nie będę błagać światowych liderów, aby dbali o naszą przyszłość. Zamiast tego sprawię, by wiedzieli, że zmiany nadchodzą, czy tego chcą, czy nie. Będę błagać ludzi, żeby zdali sobie sprawę, że polityczni liderzy nas zawiedli – mówiła po spotkaniu.

O Grecie pisał już m.in. „Guardian” i „The New Yorker”. Nastolatka w wywiadzie opowiadała o swoim zespole Aspergera, tłumacząc, że przez to większość rzeczy jest dla niej „czarna lub biała”.

– Patrzę na ludzi u władzy i zastanawiam się, jak bardzo skomplikowali sprawę. Słyszę, jak mówią, że zmiany klimatyczne są zagrożeniem egzystencjalnym, ale postępują tak, jakby nic się nie działo – mówi.

Chcąc przyczynić się do poprawy stanu środowiska, Greta nie tylko strajkuje, ale też ograniczyła zakupy do minimum, czy przestała jeść mięso. W grudniu amerykański tygodnik „Time” umieścił ją na liście 25 najbardziej wpływowych nastolatków na świecie.

 

Czytaj tekst Jakuba Jędraka: „Od katastrofy dzieli nas mniej niż sądzimy”

Fot. School Strike 4 Climate/Facebook

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.