Udostępnij

12 tysięcy uczniów na ulicach Brukseli. Strajkują dla klimatu

18.01.2019

Ponad 12 tysięcy uczniów w Belgii opuściło w czwartek zajęcia lekcyjne, aby dołączyć do marszu w sprawie ochrony klimatu. Mimo deszczu i chłodu, protest w Brukseli zebrał jeszcze więcej młodych uczestników niż pierwszy, organizowany w zeszłym tygodniu.

„Wagary? Nie. My walczymy o naszą przyszłość” – głosił jeden z transparentów podczas szkolnego strajku dla klimatu. Uczniowie mają nadzieję, że wiece przekształcą się w cotygodniowe wydarzenia. Władze niektórych szkół to rozumieją.

„Edukacja ma przekształcić młodych ludzi w dojrzałych obywateli. Tymi działaniami udowadniają, że takimi właśnie są” – komentuje Patrick Lancksweerdt, dyrektor lokalnej szkoły w gazecie „De Standaard”.

Efekt Grety

Organizatorki marszu, 17-letnia Anuna De Wever i 19-letnia Kyra Gantois podążają śladami znanego na całym świecie, szkolnego strajku Grety Thunberg. 16-latka ze Szwecji w zeszłym roku rozpoczęła protest przed szwedzkim parlamentem i zainspirowała tysiące innych uczniów do zrobienia tego samego. Szkolne strajki odbywają się regularnie w Australii.

– Uważamy, że Greta ma rację w swoich działaniach i stwierdziliśmy, że to samo musimy zrobić w Belgii – mówi De Wever na łamach gazety „Le Soir”. W środę uczennice spotkały się z przedstawicielami rządu flamandzkiego. Politycy zaproponowali dyskusję z ekspertami przy okrągłym stole. – Na razie nic konkretnego się jeszcze nie wydarzyło. Należy podjąć drastyczne środki, aby zapobiec globalnemu ociepleniu – podkreśla 17-latka.

Greta Thunberg, od której zaczął się młodzieżowy zryw, powtarza swoją jednoosobową pikietę w każdy piątek, od rozpoczęcia roku szkolnego. O zmianach klimatu opowiadała m.in. podczas TEDxStockholm i szczytu COP24 w Katowicach. Podczas swojego pobytu w Polsce rozmawiała z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

– Nie będę błagać światowych liderów, aby dbali o naszą przyszłość. Zamiast tego sprawię, by wiedzieli, że zmiany nadchodzą, czy tego chcą, czy nie. Będę błagać ludzi, żeby zdali sobie sprawę, że polityczni liderzy nas zawiedli – mówiła po spotkaniu.

O Grecie pisał już m.in. „Guardian” i „The New Yorker”. Nastolatka w wywiadzie opowiadała o swoim zespole Aspergera, tłumacząc, że przez to większość rzeczy jest dla niej „czarna lub biała”.

– Patrzę na ludzi u władzy i zastanawiam się, jak bardzo skomplikowali sprawę. Słyszę, jak mówią, że zmiany klimatyczne są zagrożeniem egzystencjalnym, ale postępują tak, jakby nic się nie działo – mówi.

Chcąc przyczynić się do poprawy stanu środowiska, Greta nie tylko strajkuje, ale też ograniczyła zakupy do minimum, czy przestała jeść mięso. W grudniu amerykański tygodnik „Time” umieścił ją na liście 25 najbardziej wpływowych nastolatków na świecie.

 

Czytaj tekst Jakuba Jędraka: „Od katastrofy dzieli nas mniej niż sądzimy”

Fot. School Strike 4 Climate/Facebook

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.