Udostępnij

Hiszpania zakazuje nowych koncesji na wydobycie paliw kopalnych. Aktualne wygasną w 2042 r.

23.06.2021

Przyjęta kilka tygodni temu strategia klimatyczna Hiszpanii zakłada cele w zakresie redukcji emisji CO2 , a także odchodzenia od wydobycia ropy, węgla i gazu. Władze przestaną wydawać nowe koncesje na poszukiwania paliw kopalnych. Obecne instalacje zaprzestaną wydobycia do końca 2042 roku.

Ustawa klimatyczna wyznacza cele w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla i poprawy jakości powietrza. Zawiera również pakiet zmiana dotyczący energetyki i wydobycia paliw kopalnych. Według dokumentu do 2030 roku emisje dwutlenku węgla mają być niższe o 23 proc. niż w roku 1990. Według założeń za niespełna dekadę 74 proc. energii elektrycznej będzie generowane ze źródeł odnawialnych.

W ustawie zastrzeżono, że cele klimatyczne mają być w przyszłości weryfikowane i w razie potrzeby zaostrzane.

Koniec z wydobyciem paliw kopalnych

Miejscowe media zwracają uwagę, że ustawa dotyczy nie tylko emisji, a więc spalania paliw kopalnych, ale także ich wydobycia. Przyjęcie strategii klimatycznej Hiszpanii oznacza zakaz wydawania nowych koncesji na poszukiwanie i wydobycie złóż ropy, węgla i gazu ziemnego. Działające instalacje mają natomiast zostać wygaszone do końca 2042 roku.

Czytaj także: Powolna śmierć węgla. Kiedy znikną polskie odkrywki?

Nie tylko klimat, ale i poprawa jakości powietrza

W działania proklimatyczne wpisują się także zapisy ustawy, które bezpośrednio dotyczą poprawy jakości powietrza. Chodzi o wspieranie nisko- i zeroemisyjnego transportu, a także promowanie pojazdów zasilanych elektrycznie.

Czytaj także: Raport: Milion starych aut rocznie i wycięte DPF-y smogową bolączką

Nowe prawo zakłada, że do 2023 roku gminy i terytoria wyspiarskie o liczbie ludności powyżej 50 tys. powinny wyznaczyć strefy niskoemisyjne. Promowany w nich będzie zrównoważony transport. Lokalne władze postawią na rowery, zelektryfikowany transport publiczny, ruch pieszy – a także zwiększą ilość zieleni.

Strategia klimatyczna Hiszpanii zakłada także zwiększenie liczby stacji ładowania pojazdów elektrycznych w kraju. Właściciele stacji benzynowych, którzy sprzedają paliwa powyżej określonej kwoty, muszą uruchomić na swoich stacjach ładowarki dla pojazdów elektrycznych w ciągu najbliższych dwóch lat.

_

Zdjęcie: Shutterstock/BlackFarm

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.