Udostępnij

Strażnicy odcinają rogi nosorożcom, żeby kłusownicy nie mieli ich po co zabijać

16.06.2020

Pandemia koronawirusa wzmaga kłusownictwo w RPA, dlatego władze zdecydowały się na przyspieszenie działań ochronnych względem tamtejszych nosorożców. Te polegają jednak na… odcięciu cennych rogów, zanim zrobią to kłusownicy. Strażnicy podkreślają, że zabieg odbywa się z dbałością o bezpieczeństwo zwierząt, jednak taka metoda wzbudza kontrowersje ze względu na ingerencję w życie zwierząt.

Media na świecie obiegły informacje z Republiki Południowej Afryki, gdzie z powodu koronawirusa – i zaniku ruchu turystycznego – służby musiały wzmóc wysiłki, jeśli chodzi o walkę z kłusownictwem. Odnotowano tam bowiem więcej przypadków polowania na nosorożce, których rogi na czarnym rynku są materiałem o wartości zbliżonej lub wyższej od złota.

W wielu krajach, gdzie cenne gatunki żyją na rozległych terenach, dodatkowe zabezpieczenie przed nielegalnymi polowaniami stanowiły odwiedziny turystów. Zorganizowane wycieczki zwiększały szanse, że kłusownicy zostaną zauważeni, a sami goście stanowili ponadto źródło finansowania dla działań strażników. [Więcej na temat wzrostu kłusownictwa w Afryce i Południowej Azji w ostatnim czasie pisaliśmy TUTAJ].

Kontrowersje wzbudza jednak sposób, jaki w RPA obrano, by przeciwdziałać nielegalnym polowaniom. By zwierzęta nie padały ofiarą kłusowników, zdecydowano się na prewencyjne… usunięcie cennych rogów. Te nie są bowiem konieczne nosorożcom do przeżycia (i stopniowo odrastają, podobnie jak paznokcie), a śmierć z powodu działań kłusowników to często wynik pójścia na łatwiznę i niezadbania o bezpieczeństwo zwierząt.

Organizacja non-profit Rhino 911, która zajmuje się usuwaniem rogów na zlecenie parków w północno-zachodniej części kraju, zapewnia w mediach społecznościowych, że metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla zwierząt. Namierzonym z powietrza nosorożcom podawany jest środek uspokajający, a w trakcie zabiegu dodatkowo zasłaniane są im oczy i uszy, by minimalizować stresujące bodźce.

Odcięcie rogu jest wykonywane przy użyciu piły spalinowej.

https://www.facebook.com/rhino911NPO/videos/805050933357230/

Jak możemy przeczytać na facebookowym profilu organizacji, operacja masowego usuwania rogów była planowana na okres od czerwca do sierpnia, jednak ze względu na ryzyko wzmożenia kłusownictwa, zdecydowano się zrobić to podczas blokady związanej z pandemią. „To był ogromny wysiłek zespołowy z udziałem około 30 osób (na ziemi i w powietrzu), a także z jeszcze większą ilością osób za kulisami. To był historyczny wyczyn: nigdy wcześniej nie robiono tego na tak dużą skalę, w tak krótkim czasie” – napisano w komunikacie Rhino 911.

Pojawiają się jednak głosy krytyczne, według których wycięcie rogów może utrudniać zwierzętom m.in. obronę przed wrogimi osobnikami. Jak podaje australijski „The Sydney Morning Herald”, zabieg wzbudza kontrowersje, ponieważ osłabia szanse samców w rywalizacji z innymi. Może więc potencjalnie oddziaływać na to, jak kształtować się będą relacje grupowe między nosorożcami, a nawet ingerować w dobór naturalny.

Większym zagrożeniem wydają się jednak działania kłusowników, które przyczyniają się do wymierania zagrożonych gatunków. Radio France Internationale informuje, że cena kilograma rogu nosorożca to co najmniej 53 tys. dolarów. Największą popularnością materiał ten cieszy się w Chinach i innych krajach azjatyckich, gdzie wykorzystywany jest w medycynie ludowej. Nie brak także kolekcjonerów, którzy chcą mieć na własność pamiątkę z safari.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Snap2Art

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.