Udostępnij

Strefa ultra-niskiej emisji w Londynie. Nie wszyscy są zadowoleni

14.01.2019

Już za kilka miesięcy w Londynie zacznie obowiązywać strefa ultra-niskiej emisji (ULEZ). Właściciele samochodów niespełniających norm emisji spalin będą płacić za ich wykorzystywanie, a za niepłacenie zostaną obciążeni mandatami. Opinie na temat strefy są podzielone.

Strefa ma zacząć obowiązywać od 8 kwietnia 2019 r. Początkowo obejmie obowiązującą strefę opłat za wjazd do centrum – z tym, że będzie funkcjonować przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Następnie, w październiku 2021 roku, zostanie rozszerzona do granic wyznaczonych przez północną i południową obwodnicę miasta.

Kierowcy, których samochody nie spełniają obowiązujących norm, będą musieli płacić 12,50 £ dziennie za korzystanie z nich na terenie ULEZ – także Ci, którzy są mieszkańcami.

Kontrolować ich będzie system kamer rejestrujący tablice rejestracyjne i sprawdzający deklarowaną przez producenta emisję spalin. W przypadku niespełniania norm i niewpłacenia opłaty, kierowca otrzyma mandat. Aktualnie miasto dysponuje tysiącem specjalistycznych kamer, natomiast rozwinięty (w 2021 r.) system ma być nawet 18-krotnie większy.

Choć ograniczenia dotyczą deklarowanych poziomów emisji, szacuje się, że dotkną one przede wszystkim kierowców posiadających samochody benzynowe wyprodukowane przed 2006 rokiem oraz diesle sprzed 2015 roku.

Kontrowersje wokół ULEZ

Jak donosi Guardian – w kwestii wprowadzenia ULEZ nie brakuje kontrowersji. Władze Londynu podkreślają konieczność wprowadzenia tak restrykcyjnych ograniczeń. Rzecznik burmistrza powiedział:

„Toksyczne powietrze w Londynie zwiększa ryzyko astmy i demencji oraz może zaszkodzić rozwojowi płuc u dzieci. (…) Istotnym krokiem będzie wprowadzenie strefy ultra-niskiej emisji w kwietniu przyszłego roku, która będzie najsurowszym miejskim standardem emisji na świecie. Poprawi to jakość powietrza dla milionów Londyńczyków”.

Pojawiają się również głosy przeciwne.

„Dla tych, którzy mieszkają w strefie, będzie to koszt 12,50 funtów za każdym razem, gdy włączą zapłon. Jeśli będą musieli jeździć samochodem każdego dnia, jest to odpowiednik dodatkowego obciążenia podatkowego w wysokości 4500 funtów rocznie. Najbardziej dotknięte zostaną osoby najbiedniejsze, ponieważ wielu z nich nie będzie stać na zmianę pojazdu ” – powiedział Gareth Bacon, lider londyńskich Konserwatystów.

 

Źródło: tfl.gov.uk, The Guardian

Fot. Stig Nygaard/Flickr. Licencja CC.

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.