Udostępnij

Studenci medycyny o zmianach klimatu: wzywamy rząd do działania

19.06.2020

W związku z konsekwencjami zmiany klimatu co roku życie tracą setki tysięcy ludzi. W opublikowanym w piątek (05.06) stanowisku przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland wzywają rząd do działania ws ochrony klimatu.

IFMSA-Poland to organizacja wchodząca w skład IFMSA, jednej z największych na świecie organizacji studenckich. IFMSA Powstała w 1951 r. Poprzez 140 organizacji krajowych należą do niej studenci z ponad 120 państw.

W opublikowanym w ramach Światowego Dnia Środowiska stanowisku IFMSA-Poland przyszli lekarze stanowczo apelują do rządu, samorządów, korporacji i mediów o działania w walce ze zmianą klimatu. Deklarują, że sami są gotowi wziąć sprawy w swoje ręce. Podkreślają wagę wpływu zmian klimatu na zdrowie i życie ludzi całego świata.

„My, członkowie IFMSA-Poland, uważamy, że brak działania w obliczu nadciągającej klęski klimatycznej jest nie do zaakceptowania. Brak działania będzie się wiązać ze stratami ekonomicznymi, środowiskowymi, a także ze stratami zdrowotnymi. W związku z tym chcemy stanąć na czele reform, które sprawią, że Polska będzie przygotowana na skutki globalnego ocieplenia, a także będzie mogła brać udział w aktywnej walce ze zmianami klimatu” – piszą w stanowisku.

Powołują się na ostrzeżenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), według której na skutek konsekwencjami zmian klimatu co roku życie tracą setki tysięcy ludzi. „Wskutek podnoszenia się globalnej temperatury, z roku na rok obserwowany jest znaczny wzrost ekstremalnych zjawisk pogodowych takich jak susze, huragany, ulewne deszcze czy powodzie. Z powodu postępujących zmian będziemy obserwować ograniczony dostęp do wody i żywności, zwiększoną liczbę przedwczesnych zgonów i chorób klimatozależnych oraz zwiększone koszty ochrony zdrowia” – piszą studenci.

Autorzy dokumentu przedstawiają zarys mechanizmów, zgodnie z którymi trwające zmiany klimatu wpłyną na sytuację zdrowia publicznego. Chodzi m.in. o fale upałów, rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, powikłania związane z zanieczyszczeniem powietrza czy mniej widoczny w debacie publicznej problem – wpływ niekorzystnego klimatu na stan zdrowia psychicznego.

„Kryzys wywołany pandemią COVID-19 pokazał nam, że politycy dysponują instrumentami do dokonywania zmian, które powinny być użyte w walce ze zmianą klimatu, aby zapobiegać ich katastrofalnym konsekwencjom” – piszą studenci.

Studenci podkreślają, że jeżeli jako ludzkość nie podejmiemy odważnych, zorganizowanych działań transformujących otaczający nas świat, możemy za kilkadziesiąt lat obudzić się w realiach, w których migracje klimatyczne uczynią miliony ludzi uchodźcami wewnątrz ich własnych państw, a coroczne susze pogorszą w najbiedniejszych regionach świata zaopatrzenie w żywność oraz wodę pitną.

W swoim manifeście studenci wzywają rząd, samorządy, media, korporacje, uniwersytety naukowe, pracowników ochrony zdrowia i zwykłych obywateli do podjęcia działań, które mogą uchronić ludzi przed klimatyczną katastrofą, a także zwiększyć bezpieczeństwo i poziom życia dziś i dla przyszłych pokoleń. Wymieniają m.in. „stawianie ambitnych celów dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych” czy stworzenie długofalowej strategii zmniejszenia zależności polskiego sektora energetycznego od węgla brunatnego i kamiennego.

Podkreślają konieczność inwestowania w odnawialne źródła energii czy ograniczanie emisji zanieczyszczeń powietrza, a także rolę zwiększenia edukacji i informowania społeczeństwa o stanie środowiska i jego wpływu na zdrowie.

Kacper Łuszczki z IFMSA-Poland w przesłanym PAP komunikacie komentuje: „Od wielu lat przyglądamy się zmianom powodowanym przez człowieka, które mają negatywny wpływ na życie i zdrowie milionów ludzi. Jednocześnie czujemy, że brakuje stanowczych działań, które mogą im zapobiec. Niestety kryzys klimatyczny postępuje coraz szybciej, co może w końcu doprowadzić do załamania systemu ochrony zdrowia. Dlatego już teraz środowiska medyczne powinny poważnie zająć się tym problemem, by móc zapobiec tysiącom różnych tragedii rodzinnych. Mamy nadzieję, że nasze stanowisko skłoni odpowiednie środowiska do przemyślenia tego tematu i do zmiany naszej planety na lepsze”.

PAP – Nauka w Polsce

lt/ zan/

_

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zdjęcie: Shutterstock/Tom Wang

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.