Udostępnij

Studentki Politechniki Śląskiej zwyciężyły w międzynarodowym konkursie

13.06.2019

Ekologiczny projekt „CO. Living” autorstwa studentek architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach – Joanny Machery i Anny Toborek – zwyciężył w rozstrzygniętym w Mediolanie międzynarodowym konkursie Multi Comfort Student Contest – podała we wtorek uczelnia.

Organizatorem konkursu była marka Multi Comfort Saint-Gobain i miasto Mediolan. W tegorocznej, 15. edycji zadaniem uczestników było przedstawienie pomysłu na ożywienie i integrację z miastem okolic stacji metra Crescenzago. Komisja konkursu oceniała prace przede wszystkim pod kątem innowacyjności, energooszczędności oraz zgodności z założeniami budownictwa w standardzie Multi Comfort. Zadanie polegało m.in. na stworzeniu nowej zabudowy mieszkaniowej i strategii renowacji trzech istniejących budynków wielorodzinnych.

Gliwickie studentki przygotowały swój projekt pod przewodnictwem dr. inż. arch. Andrzeja Dudy z Politechniki Śląskiej. „CO. Living” to propozycja, która porusza powszechny problem smogu. Projekt bazuje na nowoczesnej technologii oczyszczania powietrza, która ma pozytywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Studentki zdecydowały się wyjść poza podstawową funkcję architektury i postawiły na aktywność skoncentrowaną na ochronie środowiska. „W naszym projekcie główną ideą było stworzenie przestrzeni colivingowej dostosowanej do różnorodnych grup mieszkańców” – podkreśliły.

Aby ograniczyć problem zanieczyszczenia, autorki zaprojektowały Smog Free Towers – czyli „zielone płuca” w postaci wież, dzięki którym mieszkańcy będą mogli cieszyć się dobrej jakości powietrzem. To właśnie te wieże wzbudziły szczególną uwagę komisji. Dodatkowo na dachu budynku umieszczono olbrzymi zielony dziedziniec, który umożliwi mieszkańcom spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Projekt jest też zgodny z czynnikami zrównoważonego budownictwa i energooszczędności oraz uwzględnia standardy Multi Comfort Saint-Gobain.

Budynek zaprojektowano w taki sposób, aby każdy z mieszkańców zyskał też dostęp do różnorodnych przestrzeni wspólnych: parkingu w części podziemnej, usług w przyziemiu, strefy biurowej na pierwszym piętrze oraz przestrzeni mieszkalne na piętrach od 2-4. W istniejących budynkach projektantki wprowadziły konstrukcję z nowymi balkonami, zielenią oraz systemem zacieniania.

Finał 15. edycji międzynarodowego konkursu Multi Comfort Student Contest odbył się w dniach 5-8 czerwca w Mediolanie z udziałem 60 drużyn. Laureatki otrzymały nagrodę pieniężną w wysokości 1500 euro oraz dwumiesięczny staż w prestiżowej firmie architektonicznej w Mediolanie. Drugie miejsce zdobyła drużyna z Wybrzeża Kości Słoniowej, trzecie miejsce drużyna z Białorusi. Przyznano też dwie nagrody specjalne dla drużyn z Korei Południowej i Rosji.

Anna Toborek i Joanna Machera to weteranki konkursu – startowały już trzeci raz i ponownie znalazły się w międzynarodowym finale.

PAP – Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ zan/

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Zdjęcie: Shutterstock/pogonici

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.