Udostępnij

Styczniowe powietrze w Londynie najlepsze od 10 lat

16.01.2018

Londyński ratusz poinformował, że pierwszy raz od 10 lat w połowie stycznia jakość powietrza w brytyjskiej stolicy jest tak dobra, że nie wyczerpano jeszcze limitu przekroczeń poziomu zanieczyszczeń na cały rok. W ciągu poprzedniej dekady wyczerpywano go najpóźniej 6. stycznia.

Chodzi przede wszystkim o zanieczyszczenie powietrza tlenkami azotu, które są największym środowiskowym problemem Londynu. Sadiq Khan informując, że w tym roku jest jak dotąd lepiej, zwrócił uwagę, że to lepszy wynik niż w ubiegłych latach, ale i tak bardzo prawdopodobne jest wyczerpanie limitu do końca miesiąca. A tego nie można uznać za powód do dumy.

Niedawne badania pokazały – donosi BBC przekazując dobre wieści – że dwa sąsiadujące ze sobą londyńskie „kody pocztowe” (tak w Wielkiej Brytanii zwykle określa się kwartały domów) są najbardziej zanieczyszczonymi przez tlenki azotu miejscami na całych Wyspach. Chodzi o Marylebone Road i Hyde Park Corner, które jednocześnie należą do najlepszych i najdroższych adresów w kraju.

Przyczyn poprawy upatruje się w dwóch sprawach. Jedną jest to, że londyński samorząd podejmuje liczne działania w celu poprawy jakości powietrza. Wśród nich wprowadzono na przykład strefę ultraniskiej emisji z autobusów oraz tzw. „T-Charge”, czyli opłatę za wjazd do centrum miasta dla najbardziej trujących samochodów, który uzupełnia wcześniej wprowadzoną opłatę dla wszystkich.

Druga to wiatr. – Wietrzny początek 2018 roku miał prawdopodobnie równie dużo wspólnego z mniejszym zanieczyszczeniem powietrza jak cokolwiek innego. Mimo to dla londyńczyków bardzo dobrą wiadomością jest to, że powietrze nie jest w tym roku tak brudne jak zwykle – komentował w BBC Oliver Hayes z organizacji „Przyjaciele Ziemi”. I dodawał też, że dzięki temu stan londyńskich zanieczyszczeń można ocenić lepiej – zamiast mówić, że jest diabelski, można je oceniać jako straszne.

BBC korzysta z tej okazji także do tego, by przypomnieć o skali problemu w Londynie. Pisze więc, że 95 proc. populacji miasta żyje w rejonach, gdzie poziom pyłu PM 2,5 w powietrzu jest wyższy od… wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia o ponad 50 proc.

To stan, warto podkreślić, o którym dziś w Polsce nikt nawet nie marzy.

Fot. Günter Hentschel/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.