Udostępnij

Burmistrz Suchej Beskidzkiej o rankingu PAS: „Nierzetelny i niesprawiedliwy”. Aktywiści odpowiadają

04.12.2023

– Uważam, że sposób budowania niechlubnych rankingów, pod którymi podpisuje się Polski Alarm Smogowy, jest nierzetelny i niesprawiedliwy — powiedział burmistrz Suchej Beskidzkiej, która „bryluje” w smogowym rankingu. Przedstawiciele PAS odpowiadają na krytykę samorządowca i zaznaczają, że w Suchej powietrze jest coraz lepsze.

Przypomnijmy: wraz z początkiem listopada Polski Alarm Smogowy opublikował coroczny ranking. Najbardziej zanieczyszczoną miejscowością po raz kolejny została Nowa Ruda. Zdobyła pierwsze miejsce w trzech kategoriach: liczba dni smogowych, stężenia PM10 oraz stężenia benzo(a)pirenu.

Inne najbrudniejsze miasta to Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Nowy Sącz czy Żywiec.

Kolejny raz wyróżniła się Sucha Beskidzka, która w żadnej z kategorii nie znalazła się poza podium. I to właśnie od burmistrza tej miejscowości oberwało się Polskiemu Alarmowi Smogowemu. W kategorii miast z największą liczbą dni smogowych, czyli takich, w których dopuszczalny dobowy poziom pyłu PM10 był przekroczony, Sucha Beskidzka znalazła się na 2 miejscu. Jej mieszkanki i mieszkańcy byli w 2022 r. narażeni na 76 takich dni.

Jak wyglądała sytuacja w „Suchej” jeśli chodzi o średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu? Znowu drugie miejsce (choć ex aequo z Nowym Targiem i Nowym Miastem Lubawskim). Średnio w ciągu roku stężenie benzo(a)pirenu wyniosło 7 ng/m3. W tym miejscu warto przypomnieć normę WHO, która wynosi prawie 60 razy mniej, bo… 0,12 ng/m3.

Sucha Beskidzka „brąz” otrzymała też w ostatniej kategorii. Chodzi o miasta z najwyższym rocznym stężeniem pyłu PM10. To według WHO powinno wynosić 15 ug/m3. Tymczasem w Suchej jest to 36 ug/m3.

sucha beskidzka smog suchej beskidzkiej sucha smog powietrze PAS

Burmistrz Suchej Beskidzkiej atakuje PAS za niekorzystny ranking

– Uważam, że sposób budowania niechlubnych rankingów, pod którymi podpisuje się Polski Alarm Smogowy, jest nierzetelny i niesprawiedliwy dla tych, którzy są pod stałą kontrolą. Niebawem może dojść do sytuacji, że zniknie ostatni kopciuch w Suchej Beskidzkiej, a jakość powietrza niewiele się zmieni, bowiem na skutek błędnej polityki informacyjnej (skupianie się tylko na miastach, w których zlokalizowane są stacje pomiarowe), nasi sąsiedzi w ościennych gminach, nie mając świadomości problemu, pozostaną w dalszym ciągu na początku drogi w walce z niską emisją – mówi Stanisław Lichosyt, burmistrz Suchej Beskidzkiej w rozmowie z Rzeczpospolitą.

W dalszej części rozmowy Lichosyt wymieniał, co zmieniło się w jego miejscowości w zakresie jakości powietrza w ostatnich 10 latach. Przypomniał, że środki na wymianę systemu ogrzewania są od 2011 dotowane bezpośrednio z budżetu miasta. – Od tego czasu dzięki zaangażowaniu samorządu i mieszkańców oraz finansowej pomocy gminy wymienione zostały systemy grzewcze w blisko 2 tys. gospodarstw domowych, w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych, czyli w 2/3 wszystkich budynków – dodawał.

Według danych przekazywanych przez burmistrza Lichosyta, 73 proc. gospodarstw domowych jest ogrzewanych „ekologicznie”. Chodzi głównie o ogrzewanie gazowe. O komentarz do słów włodarza, podważających rankingi PAS-u, poprosiliśmy rzecznika tej organizacji.

sucha beskidzka smog suchej beskidzkiej sucha smog powietrze PAS

Polski Alarm Smogowy: w Suchej jest lepiej, dopingujemy do dalszego działania

Piotr Siergiej w rozmowie ze SmogLabem odnosi się do słów samorządowca. – Jednym z zarzutów pana burmistrza do PAS jest to, że nasz ranking jest stronniczy. My za każdym razem przy publikacji rankingu podkreślamy, że jest on sporządzony na podstawie oficjalnych pomiarów GIOŚ (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska — przyp. red.) – zaznacza Siergiej.

Przypomina, że tylko takie pomiary referencyjne są w Polsce dostępne. – Dlatego z nich korzystamy. Zgadzam się z panem burmistrzem, że liczba miejscowości w Polsce, w których nie są prowadzone pomiary, jest zbyt duża. I tak — jest możliwe, że inne miejscowości mają powietrze gorsze niż w Suchej Beskidzkiej – dodaje przedstawiciel PAS-u.

Jednak jego zdaniem dobrą stroną tej sytuacji jest to, że mieszkańcy Suchej Beskidzkiej doskonale dziś wiedzą czym oddychają. – W związku z tym pan burmistrz ma silny mandat do działania na rzecz poprawy jakości powietrza np. przez wymianę kopciuchów. Sprawdziliśmy, jak zmieniała się jakość powietrza w Suchej Beskidzkiej od 2018 do 2022. Trzeba przyznać, że jakość powietrza powoli się poprawia. Na przykład w roku 2018 stężenie benzo(a)pirenu wynosiło 12,7 ng/m3 – chwali rzecznik organizacji.

Sucha Beskidzka: prawie miesiąc smogu mniej, ale do zrobienia wciąż dużo

Po 5 latach spadło do 7,1 ng/m3. W tych samych latach średnioroczne stężenie pyłu PM10 spadło z 43 na 37 mg/m3. Liczba dni smogowych spadła ze 104 do 76. To prawie miesiąc smogu mniej w Suchej Beskidzkiej. Jest lepiej, choć wciąż duża praca do wykonania przed panem burmistrzem. Polski Alarm Smogowy gorąco dopinguje do dalszego działania na rzecz jakości powietrza. Widać, że tam, gdzie kotły się wymienia, jakość powietrza się poprawia – mówi nam Piotr Siergiej.

Dziś w Polsce jest 330 stacji referencyjnych, zdarza się, że dwie znajdują się w jednej gminie. Kraków ma ich aż 7. – Idealnym scenariuszem byłoby rozszerzenie sieci pomiarowej. Można też iść śladem WIOŚ, który dysponuje mobilnymi stacjami pomiarowymi. Można je przestawiać co 12 miesięcy, co daje pełniejszy obraz jakości powietrza w poszczególnych województwach – podsumowuje rzecznik PAS-u.

W 2021 r. w Suchej Beskidzkiej stanęły sztuczne płuca PAS. Po kilku dniach były smoliście czarne.

_

Zdjęcie tytułowe: Shutterstock.com / SlawekRakowski

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.