Udostępnij

Sukces Lublinian. Zablokowali wycinkę drzew w centrum miasta

23.06.2020

Chodzi o drzewa z ulicy Lipowej, o których pisaliśmy kilka tygodni temu. Ratusz planował poszerzenie arterii w centrum miasta. W przebudowie według urzędników przeszkadzały rosłe lipy, od których ulica wzięła swoją nazwę. Pierwotnie miało zniknąć aż 30 drzew. Po protestach mieszkańców władze odstępują od wycinki.

Warkot specjalnie wyposażonych ciężarówek obudził mieszkańców centrum w nocy z 31 maja na 1 czerwca, zaledwie kilka godzin po proteście w obronie zieleni w Śródmieściu. Maszyny wyrwały z podłoża cztery lipy. Lublinianom udało się zablokować ich prace, a wiceprezydent Artur Szymczyk mówił o „niefortunnej” akcji przesadzania drzew. Przy tym obiecał jedynie, że następnym razem ekipa nie będzie pracować w nocy. Nie widział jednak szansy na zmianę planów i uratowanie drzew.

Mieszkańcy nie rezygnowali z protestów. W pierwszy weekend czerwca przy Lipowej „partyzancko” posadzili nowe drzewo. Potem manifestowali przed urzędem miasta. W poniedziałek (22.06) okazało się, że presja miała sens. Wiceprezydent Szymczyk zadeklarował, że ogromna większość zieleni jest do uratowania. W rozmowie z Radiem Lublin wspominał o zaledwie czterech drzewach do przesadzenia. Chodzi o lipy rosnące w sąsiedztwie centrum handlowego. Wycinką zagrożone jest jedno.

W pierwszej wersji planu urzędnicy chcieli przesadzić 19 drzew, a aż 11 wyciąć.

„Skierowaliśmy dokumentację do ponownych analiz i udało nam ocalić te drzewa” – mówił Szymczyk. – „Mamy jeden kłopot. To drzewo na wysokości liceum nr 29. Znajduje się ono łuku. Tam jest zaplanowane przejście dla pieszych”- przyznał wiceprezydent. Jak dodał, wciąż jest szansa na uratowanie lipy, o czym władze mają dyskutować podczas konsultacji z mieszkańcami.

„Ratusz przedstawił szczegóły korekt projektu przebudowy ul. Lipowej. Brawo! Okazuje się, że to co przez lata było niemożliwe, przy odrobinie dobrej woli staje się wykonalne” – napisali na swoim profilu facebookowym aktywiści z grupy „Ocalmy drzewa w Lublinie”.

https://www.facebook.com/MiastoLublin/photos/a.193326037396609/3199918300070686/?type=3&theater

Urząd Miasta chce teraz wysłuchać mieszkańców, których zaprasza na spacer ulicą Lipową. Ruszy on we wtorek (23.06) o 18:00 ze Skweru Zbigniewa Hołdy. W jego czasie Lublinianie będą mogli porozmawiać z urzędnikami o przyszłości tej ważnej dla miasta arterii.

Zdjęcie: Dominika Jarosz / Ocalmy drzewa w Lublinie

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.