Udostępnij

Susza, burze, straty plonów. A spółki energetyczne nadal inwestują w cieplejszy klimat

23.01.2024

W czwartek był pierwszy dzień lata. Susza trwa w Polsce już kilka tygodni. Plony niektórych zbóż będą nawet o 25% mniejsze. Maj był najcieplejszy od 55 lat [1]. Jeśli sytuacja się nie zmieni, pewnie znów będziemy drżeć o dostawy prądu z naszych „niezawodnych” elektrowni węglowych (które jednak zawodzą w upały – doznając awarii z powodu kłopotów z chłodzeniem). To przedsmak zmian klimatu, na które nie jesteśmy przygotowani.

W miastach dotkliwie brakuje drzew, brakuje cienia. Tymczasem polskie spółki energetyczne jeszcze dolewają oliwy do ognia, nadal inwestując w elektrownie węglowe. W tym roku oddaliśmy do użytku największy blok na węgiel kamienny w Europie. Budujemy cztery kolejne: dwa w Opolu i po jednym w Jaworznie oraz Turowie. Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiada kolejny (już ostatni! ostatniutki!) w Ostrołęce. Tak się składa, że w jego okręgu wyborczym.

Transformacja energetyczna Polski? Odnawialne źródła energii (OZE)? Stoją w miejscu. Rozwój elektrowni wiatrowych na lądzie został zastopowany dwa lata temu. Spółki energetyczne należące do nas – Skarbu Państwa – „myślą” o wiatrakach na morzu. Piszę „myślą”, bo niestety nie robią. Nadal inwestują miliardy w węgiel. PGE, nasza największa spółka energetyczna, w ubiegłym roku wydała na OZE tylko 1% swoich nakładów inwestycyjnych [2]. TAK, JEDEN PROCENT. Tyle co nic.

Wczoraj w południe padł letni rekord zapotrzebowania na prąd [4]. Oj, jakby nam się przydały elektrownie słoneczne! Wielka szkoda, że ich nie wybudowaliśmy, choć już od kilku lat wiadomo, że są bardzo potrzebne. Na szczęście sąsiedzi pobudowali, to ratujemy się importem energii od nich.

I tak, nasze spółki energetyczne – zarządzane przez polityków, a nie przez menedżerów – inwestują w świat, który się nie będzie nadawał do zamieszkania. Świat cieplejszy o 3 do 8 stopni Celsjusza. Świat, w którym normalnością będą w naszym kraju długie susze, fale upałów, huragany i powodzie. Świat, w którym będą się toczyły walki o wodę, w którym miliony ludzi będą zmuszone do szukania nowego miejsca do życia, bo ich dotychczasowe nie będzie się do tego nadawać.

Amerykański think tank IEFFA ostrzegał kilka dni temu PGE, że pro-węglowa strategia jest też bardzo groźna dla przyszłości finansowej koncernu [3]. Ewidentnie nie znają się na rzeczy. Wszak u nas PGE otrzymało właśnie pierwszą nagrodę w „Rankingu Odpowiedzialnych Firm” organizowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Ministerstwo Rolnictwa szykuje wielomilionowy program wsparcia dla rolników dotkniętych suszą. Minister Energii szykuje kolejne odkrywki węgla brunatnego. W grudniu zorganizujemy Szczyt Klimatyczny w Katowicach. Psy szczekają, a karawana jedzie dalej.

Źródła:

[1] https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/susza-w-polsce-zbiory-zboz-i-rzepaku-beda-mniejsze/mht7sxk

[2] http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Brudna-prawda-o-PGE/

[3] https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/ieefa-strategia-oparta-na-weglu-postawi-pge,118,0,2408566.html

[4] https://businessinsider.com.pl/technologie/bezpieczenstwo-energetyczne-polski-rekordowe-zapotrzebowania-na-prad/kb4s2fj

Fot. Rockin’Rita/Flickr. Licencja CC.

Autor

Marek Jozefiak

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.