Międzynarodowa analiza uwidacznia skutki zmian klimatycznych, które swoje piętno odznaczają na lodowcach Svalbardu. Według najnowszych danych region ten traci około 8 miliardów ton lodu rocznie, przyczyniając się tym samym do globalnego wzrostu poziomu mórz. Wśród autorów badania znajdują się między innymi polscy naukowcy, z UAM, UMK, UŚ oraz PAN.
Niedawną publikacją w mediach społecznościowych pochwalił się autor popularnego bloga Glacjoblogia, dr Jakub Małecki, który jest jednym ze współautorów badania. Porównuje on udokumentowane tempo utraty lodu do wymiarów, które bardziej obrazowo przemawiają do naszej wyobraźni.
„Najnowsze badania (…) wskazują, że lodowce Svalbardu topnieją w tempie ok. 8 gigaton (miliardów ton) na rok. Taka ilość wody roztopowej mogłaby wypełnić 1200 stadionów narodowych i przyczynia się do wzrostu poziomu morza, zgodnie z trendem ogólnoświatowym” – możemy przeczytać na facebookowej stronie naukowego bloga.
Współautorami badania są polscy naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Śląskiego i Polskiej Akademii Nauk. W artykule, opublikowanym na łamach czasopisma naukowego „Frontiers in Earth Science”, dokonano oceny aktualnego stanu lodowców Svalbardu.
Svalbard to administrowany przez Norwegię archipelag, znajdujący się za kołem podbiegunowym i będący jednym z największym magazynem lodowców na świecie. Na Svalbardzie znajduje się także polska stacja badawcza, przy której w ciągu ostatnich 40 lat odnotowano wzrost średniej temperatury aż o 4,5 st. Celsjusza. [Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.]
_
Z całością wyników badań można zapoznać się tutaj.
Źródła: FB/Glacjoblogia, Frontiers
Zdjęcie: Shutterstock/FilippoB