Udostępnij

Svalbard traci 8 miliardów ton lodu rocznie. Taka ilość wody mogłaby wypełnić 1200 stadionów narodowych

19.06.2020

Międzynarodowa analiza uwidacznia skutki zmian klimatycznych, które swoje piętno odznaczają na lodowcach Svalbardu. Według najnowszych danych region ten traci około 8 miliardów ton lodu rocznie, przyczyniając się tym samym do globalnego wzrostu poziomu mórz. Wśród autorów badania znajdują się między innymi polscy naukowcy, z UAM, UMK, UŚ oraz PAN.

Niedawną publikacją w mediach społecznościowych pochwalił się autor popularnego bloga Glacjoblogia, dr Jakub Małecki, który jest jednym ze współautorów badania. Porównuje on udokumentowane tempo utraty lodu do wymiarów, które bardziej obrazowo przemawiają do naszej wyobraźni.

„Najnowsze badania (…) wskazują, że lodowce Svalbardu topnieją w tempie ok. 8 gigaton (miliardów ton) na rok. Taka ilość wody roztopowej mogłaby wypełnić 1200 stadionów narodowych i przyczynia się do wzrostu poziomu morza, zgodnie z trendem ogólnoświatowym” – możemy przeczytać na facebookowej stronie naukowego bloga.

https://www.facebook.com/glacjoblogia/photos/a.523981587721161/2924733450979284/?type=3&theater

Współautorami badania są polscy naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Śląskiego i Polskiej Akademii Nauk. W artykule, opublikowanym na łamach czasopisma naukowego „Frontiers in Earth Science”, dokonano oceny aktualnego stanu lodowców Svalbardu.

Svalbard to administrowany przez Norwegię archipelag, znajdujący się za kołem podbiegunowym i będący jednym z największym magazynem lodowców na świecie. Na Svalbardzie znajduje się także polska stacja badawcza, przy której w ciągu ostatnich 40 lat odnotowano wzrost średniej temperatury aż o 4,5 st. Celsjusza. [Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.]

_

Z całością wyników badań można zapoznać się tutaj.

Źródła: FB/Glacjoblogia, Frontiers

Zdjęcie: Shutterstock/FilippoB

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.