Udostępnij

Świat do naprawy [NASZ FILM]

04.02.2020

Film “Świat do naprawy” to opowieść o kryzysie klimatycznym oczami pięciu bohaterów – pisarza, aktywisty, przedsiębiorcy, nauczycielki i naukowczyni. To zlepek pięknych, ale też przygnębiających obrazów polskiej przyrody. Pytamy, jak go naprawić, po co i czy w ogóle da się to zrobić.

Tytuł naszego filmu oddaje to, co wiele osób czuje od dawna, bez względu na zawód, miejsce zamieszkania, poglądy. System, w którym utknęliśmy, nie działa. Potrzebujemy naprawy, bo żyjemy w świecie, który nie liczy się z życiem. W świecie, w którym dwadzieścia sześć osób ma więcej majątku, niż biedniejsza połowa ludzkości. Wciąż stawiamy siebie na szczycie piramidy – nieistniejącej, bo naturalnie żyjemy wyłącznie w kręgu.

W naszym małym wycinku tego świata, tylko w jednym regionie Polski, osuszono pod wydobycie węgla prawie czterysta kilometrów kwadratowych ziemi. W tym samym miejscu wycięto 250 hektarów lasu, żeby powstała tam kolejna odkrywka. Nikt za to wszystko nie zapłacił – ani naturze, ani rolnikom.

Nie opamiętaliśmy się w porę, przekroczyliśmy punkt krytyczny. Kryzys klimatyczny wcale nie nadciąga, on teraz już trwa. Jednak w obliczu tak dużej ilości informacji oraz rozbieżnych opinii, które wygrywają z faktami, ciężko nam go zrozumieć. Nie pomaga fakt, że rozmowa na temat kryzysu jest często oparta na złośliwości i pogardzie, zamiast współczuciu i zrozumieniu.

Na szczęście, także w tym świecie, każdego dnia pokazujemy, jak dużo możemy zrobić, gdy trzymamy się razem i solidarnie walczymy o swoją przyszłość. Wtedy, gdy kochamy, wychodzimy na ulice protestować albo siadamy do stołu, szukając kompromisu, chociaż sami jesteśmy z różnych światów – tak, jak bohaterowie naszego filmu.

Józef Drzazgowski od piętnastu lat walczy o to, żeby na pograniczu Wielkopolski i Kujaw nie powstawały kolejne kopalnie odkrywkowe. Wcześniej nie był związany z działaniami dla środowiska, prowadził swoją działalność handlowo-turystyczną. Żył obok jezior, ale nie zastanawiał się nad nimi. Do momentu, w którym zorientował się, że woda w nich ubywa w zastraszającym tempie.

Robert Rient udowadnia w swoich powieściach i artykułach, że można budować most między światem nauki, a duchowością. Dzięki naukom szamanów potrafi rozmawiać z przyrodą (i nie jest to metafora). Współzależność z naturą docenił po swojej podróży dookoła świata, o czym opowiada w książce „Przebłysk’. Pomagał tworzyć wrocławskie struktury ruchu Extinction Rebellion.

Krzysztof Smolnicki to weteran w temacie ochrony przyrody, czystego powietrza i człowieka. Mówią o nim: aktywista od spraw niemożliwych. W latach 80. organizował m.in. marsze, które doprowadziły do zamknięcia Huty Siechnice. Dzięki ponad trzydziestoletniej działalności potrafi z dużym zrozumieniem spojrzeć na problemy klimatyczne z perspektywy innych ludzi, z różnych środowisk.

Ewa Narożniak uczy biologii w warszawskim liceum, w którym m.in. narodził się w Polsce Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, więc widziała z bliska, jak dużą odpowiedzialność wzięli na siebie jej uczniowie. Głośno przyznaje, że to dzięki nim – nie na odwrót – zdała sobie sprawę, jak pilny jest kryzys klimatyczny. Dziś potrafi więcej i lepiej przekazać kolejnym uczniom, choć robi to z potrzeby serca – zmiany klimatu wciąż nie znajdują miejsca w podstawie programowej.

I wreszcie Paulina Kramarz, dzięki której w ogóle zaczęliśmy myśleć o takim projekcie. Kobieta, która łamie stereotypy naukowca, siedzącego za biurkiem, używającego zbyt trudnych terminów, unikającego odważnych słów. W czerwcu 2019 roku udzieliła wywiadu SmogLabowi o tym, jak system zrobił z nas maszynki do zarabiania pieniędzy i jak ważna jest teraz społeczna rebelia przeciwko konsumpcjonizmowi. Na co dzień pracuje jako profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytucie Nauk o Środowisku.

To ich oczami opowiadamy o obliczach kryzysu klimatycznego, wierząc, że ten przytłaczający niejednokrotnie świat można jakoś naprawić i bez względu na finał, warto tę walkę podjąć. Coś ważnego w Polsce po sobie zostawić.

Scenariusz i reżyseria: Karolina Gawlik

Zdjęcia i montaż: Zygfryd Turchan

Muzyka: Jakub “Żmij” Zielina Metafora tańca: Robert Rient – “Głęboka adaptacja do kryzysu klimatycznego” / Przekrój

Wykorzystane fragmenty wideo: Zupa na Plantach/YouTube, Boarded Films/Facebook/@msk.krakow, Extinction Rebellion Poland/YouTube, materiały Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

Sprawdź cały projekt SmogLabu: http://www.jaknaprawicswiat.smoglab.pl

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.