Udostępnij

Zniszczyli święte jaskinie sprzed 46 tys. lat. Dyrektor zmuszony do odejścia

17.09.2020

Dyrektor generalny koncernu wydobywczego Rio Tinto, Jean-Sébastien Jacques, podał się do dymisji po niedawnym skandalu, dotyczącym zniszczenia unikatowych jaskiń w australijskim wąwozie Juukan. Liczyły one ok. 46 tys. lat i stanowiły święte miejsce dla społeczności Aborygenów.

Do zniszczenia cennych jaskiń doszło pod koniec maja, mimo wieloletnich protestów ze strony lokalnej społeczności Aborygenów. Bezpośrednim powodem dewastacji była rozbudowa kopalni rudy żelaza, działającej w pobliżu wąwozu Juukan. Wydarzenie wywołało wówczas oburzenie wśród wielu mieszkańców Australii.

Swoją krytykę publicznie wyraził na Twitterze m.in. były premier, Kevin Rudd, stwierdzając, że „korporacyjna arogancja Rio Tinto okradła wszystkich Australijczyków”. Polityk ten jako pierwszy w historii przeprosił aborygeńskie rodziny za odbieranie im ziemi w XX wieku przez białych mieszkańców kraju.

Pojawiły się także głosy krytyczne, mówiące o porażce australijskiego prawodawstwa, które nie ochroniło kultury rdzennych mieszkańców kraju i nie wymusiło odpowiedzialnego podejścia na spółce wydobywczej.

„Zniszczenie nie powinno nastąpić” – napisał w oświadczeniu federalny minister ds. ludności tubylczej, Ken Wyatt. „To niezwykle ważne, żeby to się nie powtórzyło” – podkreślił minister.

Dymisja pod presją inwestorów

Choć firma przeprosiła oficjalnie za wydarzenie, dopiero teraz doszło do stanowczych działań wobec szefostwa spółki Rio Tinto, odpowiedzialnego za działalność wydobywczą. Jak podaje „Guardian”, dojść do tego miało na skutek presji inwestorów, a także niezadowolenia opinii publicznej.

Ian Silk, dyrektor największego australijskiego funduszu emerytalnego, AustralianSuper, powiedział „Guardianowi”, że jest zadowolony z takiego ruchu. „Rio może teraz (..) zagwarantować, że jego działania uwzględniają odpowiednie podejście do ochrony miejsc ważnych z kulturowego punktu widzenia oraz że kieruje się zasadami odpowiedzialności” – podkreśla Silk.

Cięcia zarobków nie wystarczyły

„The Sydney Morning Herald” podaje, że firma w wydanych oświadczeniu poinformowała, że wraz z szefem spółki, ze stanowisk zrezygnują dwaj ważni dyrektorzy, Chris Salisbury i Simone Niven.

„To, co wydarzyło się w Juukan, było złe. Jesteśmy zdeterminowani, aby zagwarantować, że zniszczenie miejsca o tak wyjątkowym znaczeniu archeologicznym i kulturowym nigdy więcej się nie powtórzy” – powiedział w oświadczeniu Simon Thompson, prezes spółki Rio Tinto.

Jak przypomina CNN, w pierwszych miesiącach po wydarzeniu doszło jedynie do przeprosin i cięć zarobków po stronie zarządzie. W rozmowie z „SMH” Thompson przyznał, że wcześniejsza reakcja na kryzys była niewłaściwa i „oderwana od rzeczywistości”, dlatego akcjonariusze mieli prawo czuć się niezadowolonymi.

_

Zdjęcie: Shutterstock/paulmichaelNZ [na zdjęciu przykład sztuki Aborygenów, w formie malowidła w jaskini w Kimberley]

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.