Udostępnij

Świeże zioła z Miejskiej Farmy. Gdańszczanie mogą je zerwać ze skrzyń ustawionych na chodnikach

28.06.2020

Nie potrzeba bujnego ogródka, by codziennie mieć na talerzu świeże zioła. Przynajmniej w Gdańsku, gdzie mieszkańcy mogą skorzystać z miejskich farm. W ustawionych przez urzędników donicach rośnie między innymi bazylia, koper i… truskawki.

Miejscy specjaliści od zieleni przygotowali trzy zestawy roślin. W pierwszym – kulinarnym – można znaleźć lubczyk, miętę czy tymianek. Drugi, leczniczy, składa się między innymi z sadzonek szałwi i hyzopu. Trzeci spodoba się fanom aromaterapii. Znajdą tam oregano, melisę i lawendę.

– Miejskie Farmy w Gdańsku to projekt edukacyjny, którego celem jest zachęcenie mieszkańców do uprawy ziół w przydomowych ogródkach i na balkonach  – mówi Magdalena Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. – To także zwrócenie uwagi na konieczność pielęgnacji roślin i dbanie o miejską przestrzeń zieleni.

https://www.facebook.com/GZDiZ/posts/714374092732945


Przedstawicielka gdańskiego magistratu prosi, by nie wyrywać sadzonek z ziemi. By skorzystać z sadzonek miejskiej farmy, wystarczy uszczknąć odrobinę ziół. Aromatyczne rośliny potem odrosną, a ich smak będzie cieszył kolejnych mieszkańców.

W donicach rosną jednak nie tylko zioła. W jednej z nich gdańszczanie znajdą również truskawki. 27 skrzyń nowych z ziołami można znaleźć przy ulicach Grobla IV i Za Murami. Pierwsze rośliny w ramach projektu Miejskich Farm gdańscy urzędnicy zasadzili w 2018 roku.

Źródło zdjęcia: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.