Udostępnij

Polski start-up chce zrewolucjonizować utylizowanie opon. „Pomysł powstał na wysypisku śmieci”

28.01.2019

Start-up z Wrocławia, Syntoil, opracował nowoczesną, ekologiczną technologię utylizacji zużytych opon. – Na świecie rocznie zostaje ponad miliard zużytych opon.  Nasza metoda pozwala na to, żeby świat zaczął niemalże w 100 procentach przywracać je z powrotem do obiegu – mówi Martyna Sztaba, jedna z założycieli firmy. W marcu Syntoil będzie reprezentował Polskę w Amsterdamie, w finale konkursu Chivas Venture, w którym wyróżniane są najbardziej prośrodowiskowe firmy na świecie.

Pożar składowisk w Madrycie, a potem w wielu miejscach w Polsce – to był impuls do opracowania nowej technologii?

Zacznijmy od tego, że odpady to jeden z największych obecnie światowych problemów. Co ciekawe, tylko 3 proc. to odpady komunalne, czyli takie, które produkujemy w domu. Pozostałe 97 proc. to odpady przemysłowe. To również z nimi musimy się dzisiaj zmierzyć. Pomysł na Syntoil powstał kiedy dzisiejsi wspólnicy prowadzili wspólnie wysypisko śmieci i na początku myśleli, że zaczną przerabiać tworzywa i plastiki, ale wtedy okazało się, że są one bardzo niejednorodne i wiele problemów sprawi ich właściwa segregacja. Ale też zwrócili wtedy uwagę, że opony są surowcem bardziej jednorodnym i można je przerabiać. A ponieważ obecnie używana technologia ma wiele wad i nie jest zrównoważona, to postanowili opracować proces, który rozwiąże problemy obecnie stosowanych instalacji do przerabiania zużytych opon.

Na czym ten proces polega?

Nasze instalacje są oparte o pirolizę ciągłą. Sama piroliza nie jest niczym nowym, oznacza po prostu przetwarzanie pod wpływem temperatury bez dostępu tlenu i jest stosowana od stuleci, a w przemyśle na wielką skalę od lat 50. XX wieku. Piroliza jest także stosowana do przetwarzania opon na całym świecie – ale w jej tradycyjnym wydaniu, który nazywamy batchowym albo przerywanym. My opracowaliśmy pirolizę ciągłą – w której sposób surowca jest podawany w sposób ciągły i nie otwieramy reaktorów, żeby go wyładować albo załadować. Różnic jest więcej – od technologii po model biznesowy.

W całym procesie powstają 3 produkty: gaz, oleje i karbonizat. Karbonizat czyli sadza jest przez nas oczyszczany do postaci niemalże sadzy technicznej i sprzedawany jako napełniacz do mieszanek gumowych. Z gazu produkujemy prąd, dzięki czemu nasze instalacje są autoenergetyczne.

Jak teraz są wykorzystywane zużyte opony? Oczywiście, jeśli nie trafią na nielegalne wysypisko.

Na świecie rocznie zostaje ponad miliard zużytych opon. W 70 procentach są one spalane w cementowniach. Pozostałe 30 procent wykorzystujemy granulując je i używając np. do budowy dróg. Metoda Syntoil pozwala na to, żeby świat zaczął niemalże w 100 procentach przywracać je z powrotem do obiegu.

I używać do…

Do produkcji wyrobów gumowych, w dalszej części do opon i nowych materiałów budowlanych.

Wasza technologia pomoże w rozwiązaniu problemu pożarów składowisk?

Razem z resztą zespołu wierzmy, że świat się zmienia. Ale też wiemy, że zmieni się szybciej jeżeli ludzie zobaczą, o ile więcej zarobić na przetwarzaniu opon niż na ich nielegalnym spalaniu. Dlatego różnica w naszej technologii nie polega tylko na zmianie technologicznej, ale też na zmianie modelu biznesowego – tak żeby właścicielom naszych instalacji inwestycja zwróciła się jak najszybciej, czyli w ciągu 3,5 roku.

W marcu będziecie reprezentować Polskę jako najlepszy prośrodowiskowy start-up w finale konkursu Chivas Venture. Wyjaśnijmy, na czym polega ekologiczność waszego projektu.

Po pierwsze: nie występują u nas niekontrolowane emisje gazów i pyłów, które powstają przy procesie tradycyjnym, głównie przez to, że nie otwieramy reaktorów, żeby załadować albo wyładować surowiec. Po drugie: sadza wytworzona metodą Syntoil produkuje ok. 500 proc. mniej dwutlenku węgla niż w metodzie termalnej i ok. 200 proc. mniej niż w metodzie piecowej – a są to dwie najpopularniejsze metody otrzymywania sadzy.

Zaczynacie rewolucję?

To nie jest zmiana, która jest do przeprowadzenia w ciągu miesiąca czy roku. Ale tak, sądzimy, że nasza metoda w dłuższej perspektywie rozwiąże problem płonących, nielegalnie składowanych opon.

Fot. Materiały prasowe, finał konkursu Chivas Venture

Jak segregować śmieci?

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.