Udostępnij

Polski start-up chce zrewolucjonizować utylizowanie opon. „Pomysł powstał na wysypisku śmieci”

28.01.2019

Start-up z Wrocławia, Syntoil, opracował nowoczesną, ekologiczną technologię utylizacji zużytych opon. – Na świecie rocznie zostaje ponad miliard zużytych opon.  Nasza metoda pozwala na to, żeby świat zaczął niemalże w 100 procentach przywracać je z powrotem do obiegu – mówi Martyna Sztaba, jedna z założycieli firmy. W marcu Syntoil będzie reprezentował Polskę w Amsterdamie, w finale konkursu Chivas Venture, w którym wyróżniane są najbardziej prośrodowiskowe firmy na świecie.

Pożar składowisk w Madrycie, a potem w wielu miejscach w Polsce – to był impuls do opracowania nowej technologii?

Zacznijmy od tego, że odpady to jeden z największych obecnie światowych problemów. Co ciekawe, tylko 3 proc. to odpady komunalne, czyli takie, które produkujemy w domu. Pozostałe 97 proc. to odpady przemysłowe. To również z nimi musimy się dzisiaj zmierzyć. Pomysł na Syntoil powstał kiedy dzisiejsi wspólnicy prowadzili wspólnie wysypisko śmieci i na początku myśleli, że zaczną przerabiać tworzywa i plastiki, ale wtedy okazało się, że są one bardzo niejednorodne i wiele problemów sprawi ich właściwa segregacja. Ale też zwrócili wtedy uwagę, że opony są surowcem bardziej jednorodnym i można je przerabiać. A ponieważ obecnie używana technologia ma wiele wad i nie jest zrównoważona, to postanowili opracować proces, który rozwiąże problemy obecnie stosowanych instalacji do przerabiania zużytych opon.

Na czym ten proces polega?

Nasze instalacje są oparte o pirolizę ciągłą. Sama piroliza nie jest niczym nowym, oznacza po prostu przetwarzanie pod wpływem temperatury bez dostępu tlenu i jest stosowana od stuleci, a w przemyśle na wielką skalę od lat 50. XX wieku. Piroliza jest także stosowana do przetwarzania opon na całym świecie – ale w jej tradycyjnym wydaniu, który nazywamy batchowym albo przerywanym. My opracowaliśmy pirolizę ciągłą – w której sposób surowca jest podawany w sposób ciągły i nie otwieramy reaktorów, żeby go wyładować albo załadować. Różnic jest więcej – od technologii po model biznesowy.

W całym procesie powstają 3 produkty: gaz, oleje i karbonizat. Karbonizat czyli sadza jest przez nas oczyszczany do postaci niemalże sadzy technicznej i sprzedawany jako napełniacz do mieszanek gumowych. Z gazu produkujemy prąd, dzięki czemu nasze instalacje są autoenergetyczne.

Jak teraz są wykorzystywane zużyte opony? Oczywiście, jeśli nie trafią na nielegalne wysypisko.

Na świecie rocznie zostaje ponad miliard zużytych opon. W 70 procentach są one spalane w cementowniach. Pozostałe 30 procent wykorzystujemy granulując je i używając np. do budowy dróg. Metoda Syntoil pozwala na to, żeby świat zaczął niemalże w 100 procentach przywracać je z powrotem do obiegu.

I używać do…

Do produkcji wyrobów gumowych, w dalszej części do opon i nowych materiałów budowlanych.

Wasza technologia pomoże w rozwiązaniu problemu pożarów składowisk?

Razem z resztą zespołu wierzmy, że świat się zmienia. Ale też wiemy, że zmieni się szybciej jeżeli ludzie zobaczą, o ile więcej zarobić na przetwarzaniu opon niż na ich nielegalnym spalaniu. Dlatego różnica w naszej technologii nie polega tylko na zmianie technologicznej, ale też na zmianie modelu biznesowego – tak żeby właścicielom naszych instalacji inwestycja zwróciła się jak najszybciej, czyli w ciągu 3,5 roku.

W marcu będziecie reprezentować Polskę jako najlepszy prośrodowiskowy start-up w finale konkursu Chivas Venture. Wyjaśnijmy, na czym polega ekologiczność waszego projektu.

Po pierwsze: nie występują u nas niekontrolowane emisje gazów i pyłów, które powstają przy procesie tradycyjnym, głównie przez to, że nie otwieramy reaktorów, żeby załadować albo wyładować surowiec. Po drugie: sadza wytworzona metodą Syntoil produkuje ok. 500 proc. mniej dwutlenku węgla niż w metodzie termalnej i ok. 200 proc. mniej niż w metodzie piecowej – a są to dwie najpopularniejsze metody otrzymywania sadzy.

Zaczynacie rewolucję?

To nie jest zmiana, która jest do przeprowadzenia w ciągu miesiąca czy roku. Ale tak, sądzimy, że nasza metoda w dłuższej perspektywie rozwiąże problem płonących, nielegalnie składowanych opon.

Fot. Materiały prasowe, finał konkursu Chivas Venture

Jak segregować śmieci?

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.