Udostępnij

Szlak rowerowy o długości 6 tys. km połączy obydwa wybrzeża USA

07.01.2021

W Stanach Zjednoczonych powstaje szlak rowerowy, który połączy obydwa wybrzeża kraju. Liczącą 6 tysięcy kilometrów trasą będzie można przejechać ze stolicy USA Waszyngtonu do stanu Waszyngton, który leży nad Pacyfikiem. Fundacja zajmująca się projektem deklaruje, że szlak jest gotowy w ponad 50 proc., a jego rozbudowy nie spowolniła pandemia COVID-19.

Szlak Great American Rail-Trail to inicjatywa zapoczątkowana wiosną 2019 roku, która w przyszłości pozwolić ma na połączenie obydwu wybrzeży Stanów Zjednoczonych trasą rowerową. Szlak, powstający na bazie wcześniej istniejących połączeń, będzie liczyć w sumie 6 tys. kilometrów i przetnie 12 stanów USA. Inicjatorzy projektu planują powstanie 95 połączeń pomiędzy 145 już istniejącymi szlakami.

Czytaj także: Krakowianie w pandemii przesiedli się na rowery. W komunikacji miejskiej coraz większe pustki

Budowę brakujących odcinków szlaku koordynuje organizacja Rail-to-Trails Conservancy (RTC). Obecnie jest on gotowy w ok. 53 %. Od maja 2019, kiedy zainicjowano projekt, do użytku oddano blisko 80 kilometrów trasy. Obecnie trwają prace na odcinkach liczących ok. 130 kilometrów.

Na trwające i planowane prace zabezpieczono blisko 18,5 miliona dolarów. Środki pochodzą ze wsparcia organizacji non-profit, instytucji publicznych oraz od prywatnych darczyńców.

Sprawdź także: Rowery przeciw pandemii. Pierwszy odcinek cyklu Miasto odNowa

„Miniony rok pokazał, jak ważne dla kraju są projekty, takie jak Great American Rail-Trail. Dla milionów ludzi wyjazd na szlaki rowerowe był sposobem na [psychiczne – przyp. red.] poradzenie sobie z pandemią ”- powiedział Ryan Chao, prezes RTC, w rozmowie z portalem World Economic Forum.

„Ponieważ trasa łączy wiele miast, regionów i stanów, infrastruktura ta służy jako kręgosłup, łączący lokalne społeczności wokół śmiałej, ambitnej i znaczącej wizji” – podkreśla Chao.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Monkey Business Images

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy