Udostępnij

Szlak rowerowy o długości 6 tys. km połączy obydwa wybrzeża USA

07.01.2021

W Stanach Zjednoczonych powstaje szlak rowerowy, który połączy obydwa wybrzeża kraju. Liczącą 6 tysięcy kilometrów trasą będzie można przejechać ze stolicy USA Waszyngtonu do stanu Waszyngton, który leży nad Pacyfikiem. Fundacja zajmująca się projektem deklaruje, że szlak jest gotowy w ponad 50 proc., a jego rozbudowy nie spowolniła pandemia COVID-19.

Szlak Great American Rail-Trail to inicjatywa zapoczątkowana wiosną 2019 roku, która w przyszłości pozwolić ma na połączenie obydwu wybrzeży Stanów Zjednoczonych trasą rowerową. Szlak, powstający na bazie wcześniej istniejących połączeń, będzie liczyć w sumie 6 tys. kilometrów i przetnie 12 stanów USA. Inicjatorzy projektu planują powstanie 95 połączeń pomiędzy 145 już istniejącymi szlakami.

Czytaj także: Krakowianie w pandemii przesiedli się na rowery. W komunikacji miejskiej coraz większe pustki

Budowę brakujących odcinków szlaku koordynuje organizacja Rail-to-Trails Conservancy (RTC). Obecnie jest on gotowy w ok. 53 %. Od maja 2019, kiedy zainicjowano projekt, do użytku oddano blisko 80 kilometrów trasy. Obecnie trwają prace na odcinkach liczących ok. 130 kilometrów.

Na trwające i planowane prace zabezpieczono blisko 18,5 miliona dolarów. Środki pochodzą ze wsparcia organizacji non-profit, instytucji publicznych oraz od prywatnych darczyńców.

Sprawdź także: Rowery przeciw pandemii. Pierwszy odcinek cyklu Miasto odNowa

„Miniony rok pokazał, jak ważne dla kraju są projekty, takie jak Great American Rail-Trail. Dla milionów ludzi wyjazd na szlaki rowerowe był sposobem na [psychiczne – przyp. red.] poradzenie sobie z pandemią ”- powiedział Ryan Chao, prezes RTC, w rozmowie z portalem World Economic Forum.

„Ponieważ trasa łączy wiele miast, regionów i stanów, infrastruktura ta służy jako kręgosłup, łączący lokalne społeczności wokół śmiałej, ambitnej i znaczącej wizji” – podkreśla Chao.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Monkey Business Images

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.