Udostępnij

Sztuczna inteligencja ma pomóc odciążyć serwery. Dziś sam streaming odpowiada za emisje CO2 jak cała Hiszpania

22.08.2019

System, nad którym pracują naukowcy z MIT, „uczy się”, w jaki sposób najbardziej optymalnie gospodarować przestrzenią na serwerach. Inżynierowie mają nadzieję, że rozwiązanie pomoże w przyszłości oszczędzać energię elektryczną niezbędną do funkcjonowania sieci. Tym samym ograniczone mogłyby zostać emisje CO2.

„[Rozwiązanie] może automatycznie poprawić wydajność systemów. A każda niewielka poprawa wykorzystania [miejsca na serwerach], nawet o 1 procent, może pozwolić na zaoszczędzenie milionów dolarów i dużo energii w centrach danych” – powiedział Hongzi Mao, doktorant na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki MIT.

„Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania w podejmowaniu decyzji dotyczących rozmieszenia danych na serwerach. (…) W istniejących systemach są to parametry zakodowane na stałe, które dla programu są zdefiniowane z góry” – dodaje współautor badań, prof. Mohammad Alizadeh. Podkreśla on, że zamiast tego ich system sam decyduje o parametrach w czasie rzeczywistym, dostosowując się do aktualnego obciążenia serwerów.

Na ten moment inteligentne rozwiązanie „uczy się” poprzez ćwiczenia prowadzone w symulacji rzeczywistego ruchu na serwerze. Wkrótce badacze planują jednak przeprowadzenie testów na „żywym organizmie”, a więc na danych będących odzwierciedleniem zachowań prawdziwych użytkowników sieci.

Kosztowny infotainment

Jak wynika z niedawnych wyliczeń think tanku The Shift Project, funkcjonowanie globalnej sieci internetowej odpowiada za 4 proc. emisji dwutlenku węgla na planecie. Tyle kosztuje przechowywanie danych na serwerach oraz przesył danych.

Zdaniem francuskiego think-tanku tylko streaming filmów wideo (m.in. w ramach popularnych platform, takich jak Youtube i Netflix, a także serwisów pornograficznych) odpowiada za emisje CO2 rzędu 300 mln ton rocznie. Mniej więcej tyle dwutlenku węgla emitują w ciągu roku Hiszpanie.

Rozwiązanie naukowców z MIT – jak i inne podobne projekty – mogą więc okazać się niezbędne już w nieodległej przyszłości. Szczególnie, że – jak wskazuje The Shift Project – zapotrzebowanie sieci internetowej na energię elektryczną będzie nadal wzrastać.

 

Źródła: MIT News, The Shift Project

Zdjęcie: Shutterstock/TierneyMJ

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.