Udostępnij

Sztuczne światła miast wpływają na chrząszcze bioluminescencyjne

10.04.2024

Owady należą do grupy zwierząt najbardziej zagrożonych na świecie. Nowe badanie wykazało, że chrząszcze bioluminescencyjne zanikają. Obok utraty siedlisk i stosowania pestycydów pojawił się również jeszcze jeden zaskakujący czynnik.

Bioluminescencja to zjawisko fizyczne, które występuje wyjątkowo u niektórych zwierząt oraz grzybów. Posiadają ją też chrząszcze bioluminescencyjne. Okazało się, że naturalne światło, które wytwarzają, jest zaburzane przez wpływ silnego światła sztucznego.

 class=
Fot. Świetliki (Lampyridae) ze środkowo-zachodniego Cerrado: (A) Cratomorphus altivolans ; (B) Aspisoma pallens ; (C) Aspisoma sp. ; (D) Lucio splendens ; (E) Cratomorphus cossyphinus ; (F) Photuris sp.3 ; (G) Photuris sp.2 ; (H) Macrolampis omissa ; (I) Photinus sp. (dotyczy Photinoides penai) ; (J) Photinus sp. 32 ; (K) Lucidota discoidalis ; (L) Photinus sp.31. Źródło: Vadim R. Viviani/CC BY 4.0

Zanikają chrząszcze bioluminescencyjne

Naukowcy z Centrum Nauki i Technologii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (CCCTS) na Uniwersytecie Federalnym w São Carlos (UFSCar) w ciągu trzech dekad przeprowadzili kilka wypraw zoologicznych, których celem były zbiory, obserwacja i badanie chrząszczy bioluminescencyjnych.

Obszar badań obejmował biom cerrado, czyli odpowiednik sawanny afrykańskiej. Znajduje się tam park narodowy Emas (PNE), a także park narodowy Chapada dos Guimarães (PNCG).

Na całym obszarze objętym badaniem z października ubiegłego roku, naukowcy obliczyli, że obecnie występuje 51 gatunków chrząszczy bioluminescencyjnych. Do 2000 r. duża część terenu została przeznaczona pod cele rolnicze, głównie pod uprawę soi i trzciny cukrowej. W latach 2010-2021 na obszarach zdegradowanych i naświetlonych występowało tylko 8 gatunków.

– Ze wszystkich ośmiu gatunków, które tu badaliśmy – powiedział Luiz Felipe Silveira, prof. na Uniwersytecie Zachodniej Karoliny i jeden z czołowych światowych ekspertów w dziedzinie. – Żaden nie występuje jednocześnie na dużą skalę. Oznacza to, że mogą na przykład zamieszkiwać tę samą górę, ale tak naprawdę nigdy nie zajmują tych samych przestrzeni w tym samym czasie.

Badacz stwierdził: – Brazylia charakteryzuje się niesamowitą różnorodnością siedlisk. Jest bardzo prawdopodobne, że wiele gatunków endemicznych tylko czeka na odkrycie.

Jakie chrząszcze bioluminescencyjne występują w Brazylii?

Badacze stwierdzili, że w rodzinie sprężyków Elateroidea występują następujące rodziny chrząszczy bioluminescencyjnych:

  • świetlikowate (Lampyridae),
  • chrząszcze świętojańskie (Phengodidae),
  • Ragophtalmidae,
  • sprężykowate (Elateridae).

Zostały opisane także bioluminescencyjne gatunki z rodziny kusakowatych (Staphylinidae). Jaką rolę w przyrodzie odgrywa ich naturalne światło?

W fazie dorosłej owady te wykorzystują swoje sygnały bioluminescencyjne do komunikowania się. Duże znaczenie ma przy tym odnajdywanie partnerów w celu rozmnażania się. A także dalszego podtrzymywania ciągłości gatunkowej. Z kolei w fazie larwalnej naturalne światło tych zwierząt służy głównie do obrony i przyciągania swoich zdobyczy pokarmowych.

 class=
Fot. Świecące kopce termitów: (A) w centralnej części Parku Narodowego Emas i (B) Park Narodowy Chapada dos Guimarães. Na panelu A zwróć uwagę na rosnącą poświatę spowodowaną sztucznym światłem docierającym z pobliskiej gminy Chapadão do Céu. Źródło: Vadim R. Viviani/CC BY 4.0

Duże zaskoczenie

Badanie z 2020 r. wykazało, że od dłuższego czasu następuje spadek populacji świetlików i chrząszczy świętojańskich. Obok wpływu utraty siedlisk (zamiany terenów biomu cerrado w uprawy rolne) i stosowania pestycydów w rolnictwie, sztuczne światło nocne jest dodatkową przyczyną zanikania populacji tych owadów.

– W latach 90. wiele kopców termitów było pełnych świetlików i innych owadów bioluminescencyjnych. Nawet na obszarach pastwisk. Obecnie na większości obszarów uprawia się trzcinę cukrową i prawie jej nie widać – zauważył Vadim Viviani, prof. na Uniwersytecie Federalnym w São Carlos, ekspert w dziedzinie bioluminescencji oraz główny autor powyższego badania.

Na terenie parku narodowego Emas w kilku miejscach są również zainstalowane nocne lampy halogenowe. Okazały się one głównym winowajcą zanikania populacji chrząszczy świętojańskich. Dodatkowo szkodliwy wpływ na park wywierają oświetlone miasta Chapadão do Céu, Chapadão do Sul i Mineiros.

– Rosnący poziom sztucznego światła docierającego nocą z pobliskich ośrodków miejskich może zagrozić kilku gatunkom bioluminescencyjnym w Parku Narodowym Emas – stwierdził Viviani. – Problem ten zasługuje na szczególną uwagę i dalsze badania.

Z badania wynika, że aż 23 proc. powierzchni globu jest naświetlona sztucznym światłem nocnym. Jest to bardzo poważny problem. Nadmiar tego obcego naturze światła sprawia, że wiele osobników dorosłych bioluminescencyjnych chrząszczy przestaje naturalnie świecić.

– Istnieją badania poza Brazylią, które pokazują, że samice mogą całkowicie przestać świecić w obliczu tak dużej konkurencji świetlnej lub mogą zmienić się ich nawyki dobowe i zachowywać się tak, jakby zawsze był dzień – stwierdziła Stephanie Vaz, badaczka ze stopniem doktora na Uniwersytecie Federalnym w Rio de Janeiro i koordynatorka południowoamerykańskiego oddziału Grupy Specjalistycznej IUCN Firefly.

Czytaj także: Trwa zagłada owadów. „To oznacza kres naszej cywilizacji”

Zdjęcie tytułowe: Fer Gregory/Shutterstock

Autor

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.