Udostępnij

„Szukajmy rozwiązań, nie wymówek”. Skawina apeluje o ambitny Program ochrony powietrza

04.09.2020

„>>Rozmiękczenie<< Programu Ochrony Powietrza będzie wielkim krokiem w tył dla całego województwa Małopolskiego. Apelujemy, by zacząć szukać rozwiązań, a nie wymówek” – pisze rzecznik urzędu miasta Skawiny, Marcin Kozielski.

Uchwała antysmogowa dla Małopolski to krok bardzo ambitny, ale jednocześnie realny do wykonania. Dokument zakłada wprowadzenie od 2023 roku zakazu używania bezklasowych kotłów, tzw. “kopciuchów”. Uchwała antysmogowa dla Małopolski jest niezbędna, by poprawić jakość powietrza w całym województwie: – To wielkie wyzwanie finansowe dla samorządów, które nie dysponują tak dużymi środkami jak Kraków, ale w Gminie Skawina szukamy rozwiązań, a nie problemów. Korzystamy ze środków unijnych, rządowych, wojewódzkich, szukamy dofinansowań tam, gdzie tylko się da. Z pozytywnym efektem – mówi burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko.

Czytaj także: Czystość powietrza w Małopolsce jest w rękach radnych. “Tutaj każde dziecko ma astmę”

Gminy dysponujące skromniejszym budżetem pieniądze na likwidację “kopciuchów” mogą znaleźć w projektach finansowanych ze środków zewnętrznych. Samorządy mogą liczyć na pokrycie większości kosztów wymiany kotłów z programów wspieranych przez Rząd oraz Unię Europejską. To między innymi: Czyste Powietrze, STOP SMOG oraz Regionalne Programy Operacyjne.

Nowy piec niemal za darmo

Program “Czyste Powietrze” łączy się z dofinansowaniem ze środków gminnych oraz ulgą termomodernizacyjną – dzięki połączeniu tych trzech funduszy mieszkańcy Gminy Skawina mogą uzyskać ponad 90% dofinansowania do wymiany “kopciucha” na nowy piec gazowy. Przy wypełnianiu wniosków pomogą ekodoradcy finansowani ze środków unijnych. Nie tylko sprawdzą, czy dane zostały wprowadzone poprawnie, ale poprowadzą też mieszkańca przez cały proces uzyskiwania dofinansowania, a następnie rozliczenia dotacji. Ekodoradcy są zatrudnieni w ramach programu ELENA, 90 procent ich wynagrodzenia pochodzi ze środków unijnych.

Skawina jako pierwsza i dotychczas jedna z nielicznych gmin w Polsce podjęła się realizacji programu STOP SMOG. Do czerwca 2022 roku termomodernizacji zostanie poddane 300 budynków jednorodzinnych. Gmina otrzymała na ten cel ponad 11 milionów złotych dofinansowania z Ministerstwa Rozwoju. Ten program skierowany jest przede wszystkim do najuboższych mieszkańców Skawiny.

Gminy mogą same decydować

Kolejnym ważnym dla Małopolski punktem w Programie Ochrony Powietrza jest możliwość wprowadzenia uchwały antysmogowej dla gmin. Oznacza to, że samorządy będą miały możliwość zwrócenia się do Sejmiku Województwa z wnioskiem o wprowadzenie dodatkowych zasad na terenie gminy. Rozwiąże to problemy formalno-prawne i umożliwi wprowadzenie zakazu montowania pieców węglowych w nowych budynkach – o wprowadzenie takich przepisów od dwóch lat ubiega się Skawina. Wprowadzenie uchwały antysmogowej dla gmin umożliwi im sprawne przejście przez procedury formalno-prawne i da narzędzia do skuteczniejszej walki z zanieczyszczonym powietrzem.

Wprowadzenie Programu Ochrony Powietrza w jego dotychczasowej formie pozwoli gminom zainteresowanym rozwiązaniem problemu smogu jeszcze skuteczniej z nim walczyć. Zmusi on też te samorządy, które dotychczas niewiele zrobiły, do podjęcia intensywnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Skawina pokazuje, że nie o pieniądze tu chodzi, lecz o chęci. I apeluje, by nie zmieniać Programu Ochrony Powietrza.

Źródło: informacja prasowa UM Skawina

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.